Týrání zvířat na Valašsku však podle něj není natolik časté, jak si to lidé představují. „Je vždy těžké říct, jestli je vyhublý pes dovezený městskou policií týraný nebo ne,“ řekl Hájek.
Podle ředitele vsetínské Městské policie Nikolaje Martináka nezaznamenali strážníci v poslední době na území Vsetína žádný případ týrání.
Problémy s nevyhovujícími životními podmínkami zvířat se však na Valašsku vyskytují. „Jedná se zejména o chov psů osobami bez přístřeší. Psi nejsou dostatečně vyživování ani očkováni,“ vysvětlil Martinák. Strážníci na tuto problémovou oblast už upozornili příslušné orgány, které se týráním zvířat zabývají. „Bohužel se ale podle nich neprokázalo, že jsou psi skutečně týraní, i když si myslím opak,“ dodal ředitel strážníků.
Vyřešit problém s neočkovanými a zanedbanými psy se zatím zřejmě nedá. A to i přesto, že jsou nebezpeční a už několikrát pokousali kolemjdoucí. „Jejich majitelům můžeme nanejvýš udělit blokovou pokutu. Na její zaplacení však lidé bez domova většinou nemají. Je to tedy pořád dokola,“ nastínil Martinák.
Žádný trestný čin neřešili za loňský rok ani policisté působící v rámci celého Valašska. „Zabývali jsme se pouze přestupkem, kdy měl třiašedesátiletý muž svého psa týrat,“ řekla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Psa ve Valašském Meziříčí Bynině na základě anonymního oznámení odchytili strážníci a umístili jej do útulku. „Věc jsme pak předali do správního řízení Městskému úřadu,“ upřesnila Javorková.
Týrání zvířat se podle Javorkové posuzuje buď jako trestný čin nebo podle zákona o ochraně zvířat. „ V případě týrání zvířat může být uložena pokuta až do pěti set tisíc korun. Pokud by se věc klasifikovala jako trestný čin, hrozí pachateli i odnětí svobody,“ nastínila Javorková. V případě, že by si týrané zvíře odneslo trvalé následky, nebo zemřelo, mohl by si tyran odsedět až tři roky.
„Jestliže by se jednalo o větší počet týraných zvířat, hrozí odnětí svobody až na pět let,“ nastínila mluvčí.
Ani tyto hrozící tresty však podle Nikol Černé z petičního výboru Petice za účinný zákon na ochranu zvířat a jeho aplikaci při týrání zvířat nejsou dostačující.
V petici její zastánci mimo jiné požadují zvýšení spodní hranice trestů za týrání zvířat. Veřejně prospěšné práce a pokuty několika tisíc pak podepsaní hodnotí jako neúčinné. „Chceme se kromě změny zákona pokusit i o jiný přístup lidí. To je hlavní problém,“ vysvětlila Černá. Uznání zvířete jako živé bytosti by však podle ní mohlo být problematické. „Prokonzultovali jsme to s notářem a dokud je zvíře posuzováno jako věc, může být tyranskému majiteli bez problémů odebráno,“ nastínila stanovisko Černá.
Přesný počet podepsaných lidí zatím organizátorům petice není známý. „Lidé se nám ale sami ozývají a je vidět, že se petice šíří,“ dodala. Možnost podepsat se pod žádost o účinnější zákon na ochranu zvířat budou mít lidé podle Černé zhruba tři měsíce. Stáhnout si ji mohou zájemci na internetových stránkách www.utulky.estranky.cz/…/petice.html.