Jeho maminka přijela do valašskomeziříčské nemocnice rodit z Hranic, což není nijak neobvyklé. Podle mluvčího zdravotnického zařízení Adama Knesla ve zdejší porodnici běžně vítají rodičky také z Nového Jičína, z Frenštátu pod Radhoštěm, Bystřice pod Hostýnem či Rožnova pod Radhoštěm.

Celkem se za loňský rok ve Valašském Meziříčí narodilo 742 dětí, z toho bylo 387 děvčat a 355 chlapců. Nejvíce dětí se narodilo v lednu, kdy zdravotníci zapsali do porodní knihy 73 novorozenců. Bohatý byl také květen s 66 dětmi.

Vizualizace proměny vlakového nádraží ve Vsetíně a přilehlého centra města.
Rozpočet Vsetína je schodkový, podle opozice chce město zbytečně utrácet

Stihla ohňostroj, pak jela rodit

V porodnici ve Vsetínské nemocnici přišla letos jako první na svět holčička Karolína Kubíková. Narodila se 1. ledna v 6.28 hodin mamince Lence Dvořákové ze Vsetína a stala se tedy i prvním letošním vsetínským občánkem.

„Karolínka je moje druhé dítě, doma mám ještě osmnáctiměsíčního syna,“ svěřila se maminka Lenka Dvořáková. Prozradila, že doma na Silvestra stihla ještě ohňostroj a přípitek.

„O půl třetí to začalo, ve čtyři jsme přijeli do porodnice a malá se narodila před půl sedmou,“ dodala s tím, že porod byl krátký, ale intenzivní.

„Zvládli jsme to. Mám krásnou, zdravou, úžasnou dceru. Ve Vsetíně jsem byla spokojená, pan doktor Andrýs byl profesionál, všechno proběhlo v pořádku, porodní asistentky byly velmi milé, příjemné,“ chválila maminka novorozené Karolíny.

Podpis kolektivní smlouvy ve Vsetínské nemocnici; prosinec 2021
Ve Vsetínské nemocnici si letos polepší, více peněz zajišťuje kolektivní smlouva

Na Nový rok se ve Vsetíně narodilo ještě další dítě: chlapec Viktor přišel na svět půlhodinu po Karolínce (v 7.01 hodin). Ještě štědřejší byl Silvestr, kdy ve Vsetíně přišly na svět hned čtyři děti.

„Za celý rok porodilo ve Vsetínské nemocnici 779 žen, narodilo se 780 dětí, jednou přišla na svět dvojčátka,“ nahlédla do statistik roku 2021 vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Petra Kašparová.

Chlapců bylo 404, o dvacet osm více, než děvčat. V meziročním srovnání byl rok 2021 s počtem porodů na podobné úrovni jako ten předchozí: v roce 2020 jich bylo jen o dvanáct více.

Tradiční česká jména převládají

Jména vybírali rodiče nejčastěji tradiční česká. U chlapců se ve Vsetínské nemocnici na první příčce umístil Jakub. Toto jméno zvolili rodiče čtyřiadvacetkrát, na druhé příčce se umístili Vojtěchové a dělené třetí místo patří jménům Jan a Matyáš. U děvčat vyhrálo jméno Eliška, které rodiče vybrali celkem šestnáctkrát, v závěsu za ním pak jména Tereza a Anna. Na třetím místě byla jména Karolína, Julie a Nela.

Nechyběla ale ani jména méně známá či neobvyklá. Z těch chlapeckých to byl například Platon, Ruben nebo Konstantin, u děvčátek pak Aileen, Iliana nebo Enerel.

Také ve valašskomeziříčské nemocnici převládala vloni především tradiční česká.

„Mezi dívčími vítězila Eliška, Natálie, Tereza, Sofie a Ema, u chlapců zase Jakub, Tobiáš, Vojtěch, Filip nebo Mikuláš,“ prozradila Hana Valuchová, staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí.

I tady však do rodných listů zapisovali také méně obvyklá jména: mezi děvčaty to byla například Malvína, Larisa, Jovanka, Raisa či Lauren, u chlapců pak Maiolo, Teddy, Bruno, Marcus či Kevin.