Prvním miminkem letošního roku 2020 byla holčička Rebeka s váhou 3100 gramů a mírou 49 centimetrů. Narodila se dvě hodiny a šest minut po silvestrovské půlnoci. Její maminka přijela do valašskomeziříčské nemocnice rodit z Kelče.

V porodnici však běžně vítají i rodičky z Nového Jičína, Frenštátu pod Radhoštěm, Bystřice pod Hostýnem, Hranic nebo Rožnova pod Radhoštěm.

VÍTĚZÍ PŘEDEVŠÍM TRADIČNÍ ČESKÁ JMÉNA

„Porodnice Nemocnice Valašské Meziříčí, která je členem skupiny AGEL, nabízí nastávajícím maminkám předporodní kurzy, předporodní cvičení, aromaterapii, možnost prohlídku porodního sálu, přednášky na téma porodu či péče o děti a také příjemné prostředí i podmínky k porodu,“ připomněla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Doplnila, že meziříčské oddělení šestinedělí zahrnuje celkem patnáct lůžek. „Rooming-in (pobyt matky s novorozencem po porodu v jedné místnosti pozn. redakce) je na pokojích již samozřejmostí a výrazně roste procento klientek se zájmem o bonding,“ dodala Miloševská.

Nejoblíbenějšími jmény pro čerstvě narozená miminka byla v minulém roce ve Valašském Meziříčí ta tradiční česká, která si stále drží svou oblibu.

„Mezi holčičími jmény vítězila Eliška, Natálie, Tereza, Marie, Ema, mezi jmény chlapců zase Jakub, Matyáš, Vojtěch, Jan nebo Tomáš,“ prozradila Irena Stromšíková, staniční sestra novorozeneckého oddělení Nemocnice Valašské Meziříčí. Nejvíce dětí se narodilo v měsíci červnu, kdy zdravotníci zapsali do porodní knihy 92 novorozenců. Bohatý byl také leden s 86 dětmi.

VE VSETÍNĚ SE PRVNÍ PLÁČ OZVAL AŽ V SEDM RÁNO

Ve druhé valašské porodnici ve Vsetínské nemocnici se první letošní miminko narodilo 1. ledna v 7 hodin ráno. Chlapec dostal jméno Ryan, při porodu vážil 4050 gramů a jeho maminka je ze Vsetína.

Vůbec první novorozenec v celém Zlínském kraji si letos pospíšil. Už jedenáct minut po silvestrovské půlnoci se v porodnici Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně narodil chlapec Jakub, který při porodu vážil 4160 gramů, jeho maminka Kateřina Hnaníčková je z Valašských Klobouk.

V Uherskohradišťské nemocnici je letos prvním dítětem také chlapec. Narodil se 1. ledna v 9 hodin a 17 minut. Jmenuje se Tomáš Ježek, při porodu vážil 3860 gramů a maminka Lenka Henclová je z Dolního Němčí.

Až v podvečer na Nový rok přišel na svět první novorozenec také Kroměřížské nemocnici. Holčička dostala jméno Marie, narodila se v 17 hodin a 34 minut, při porodu vážila 3600 gramů a její maminka Jarmila Matulová je z Měrovic nad Hanou na Přerovsku.

V loňském roce provedli zdravotníci ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje celkem 5050 porodů. Do statistik je v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně za rok 2019 zapsáno celkem 2074 porodů při nichž přišlo na svět 2124 dětí, v Uherskohradišťské nemocnici se loni při 1473 porodech narodilo 1488 dětí, ve Vsetínské nemocnici při 864 porodech přišlo na svět 871 dětí.

V Kroměřížské nemocnici se loni při 639 porodech narodilo 641 dětí. Celkově se tedy v nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži v roce 2019 narodilo 5124 dětí.