První dámu s jejím doprovodem hned na nádvoří manufaktury přivítal její ředitel Jan Timotej Strýček. „Tak vzácná návštěva nás velmi těší. Je nám ctí, že jste zavítala právě k nám," vítal Ivanu Zemanovou šéf gobelínky.

V doprovodu ředitele Jana Timoteje Strýčka pak zamířila přímo do dílen a výstavních prostor manufaktury.

První dáma uváže pár uzlíků do gobelínu

Hned na úvod exkurze čekalo na paní Ivanu Zemanovou překvapení. „Nabízíme vám možnost vlastnoručně umístit do koberce několik uzlíků. Stanete se tak vlastně spolutvůrkyní tohoto díla," obrátil se na první dámu ředitel Strýček.

Manželka Miloše Zemana nabídku s povděkem přijala. Usedla k rozpracovanému ručně vázanému koberci, jehož návrh v meziválečném období zhotovil tehdejší spolupracovník gobelínky Stanislav Luština. Koberec ale dosud nebyl nikdy vyroben.

Pod odborným dohledem se pustila do díla. Uvázala na koberec několik takzvaných perských uzlíků. „Bylo to příjemné, sedět vedle paní prezidentové a vázat uzlíky. Myslím si, že by jí to mezi námi šlo. Je moc šikovná," pochválila paní prezidentovou pracovnice gobelínky Pavla Gazdová.

Ivana Zemanová dále navštívila galerii manufaktury a Schlattauerovu kavárnu, kde si se zájmem prohlédla i historické fotografie. Mezi nimi i tu, která připomíná návštěvu prezidenta Tomáše Garyka Masaryka v gobelínce. Reakcemi na všechno, co kolem sebe vidí, dávala paní Ivana Zemanová najevo, že se jí v gobelínce líbí. „Panuje tady úžasná atmosféra. Obdivuji to skloubení řemesla a umění. Je to tady vkusné, nádherné, inspirativní," svěřila se Ivana Zemanová Valašskému deníku.

Dar města: karafa

Na závěr návštěvy v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí předala místostarostka města Yvona Wojaczková manželce prezidenta republiky dar města. Jedná se o věrnou repliku karafy z akvamínu a odlivku z křišťálu. Autorské dílo, které významný sklářský výtvarníka Adolf Matura vytvořil pro Světovou výstavu Expo 58 v Bruselu. Repliku zhotovil umělecký sklář z meziříčské sklářské školy Ondřej Strnadel.