„S historií významného objektu i s architektonickou tvorbou jeho autora, zdejšího slavného rodáka Huberta Gessnera, se seznámíte v pátek 25. února od 14 hodin. Komentovanou prohlídku pro vás připravilo valašskokloboucké městské muzeum, vstup bude zdarma,“ přiblížila mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková.

Vůbec první v celé zemi

„Dům Josefa Bratmanna je skutečně první secesní stavbou v rámci celé naší země. Pro klobouckého rodáka a toho času již významného a zámožného vídeňského podnikatele ji v červnu 1895 projektoval další zdejší rodák Hubert Gessner. Tou dobou byl studentem prvního ročníku na vídeňské akademii výtvarných umění v ateliéru Otto Wagnera,“ uvedl historik městského muzea Petr Odehnal.

„Dnes tento historický objekt slouží jako sídlo základní umělecké školy, a tak není pro návštěvníky běžně přístupný. Komentovaná prohlídka je proto unikátní možností, jak se pokochat jeho interiéry,“ pozval.

Sraz zájemců bude ve 14 hodin přímo před domem Josefa Bratmanna v ulici Smetanova. Po prohlídce mohou účastníci individuálně navštívit i expozice věnované Hubertu Gessnerovi a jeho tvorbě v České republice i zahraničí.