Tradiční akci nazvanou Broučci, jejímž mediálním partnerem byl Valašský deník, pro malé Vsetíňany uspořádala Diakonie Vsetín. A stejně, jako u předchozích třinácti ročníků, byl o ni mezi dětmi velký zájem. Před Domem kultury se v doprovodu dospělých začaly scházet už hodinu před zahájením hlavního programu.

Některá dítka přicházela již patřičně nastrojena. Další pak přišla s cílem, že svou broučkovskou image doladí až na místě. Ti, kdož jinou možnost neměli, si totiž mohli alespoň krovky či tykadélka vyrobit v některé z připravených tvůrčích dílen, nebo si tu mohli nechat namalovat broučičí obličej.

„Pomohly mi tety z Diakonie. Takže za broučky do parku půjdu s pěkně namalovanou pusou a na hlavě mám už i tykadélka. Ale moc se těším i na pohádky a písničky. Určitě si některou taky zazpívám,“ radovala se sedmiletá Kristýnka ze Vsetína, než zmizela v pomyslném velkém roji malých i velkých broučků.

Programem provedl přítomné brouček Honza (Jan Gottfried). „Podzim bez Broučků si už ani neumím představit. Vždy mě to fantasticky před zimou nabije,“ prozradil brouček moderátor, než se pozdravil se spoustou krásných broučků a berušek s často ručně vyráběnými svítilničkami v ruce.

Po jeho přivítání už pak šlo všechno ráz na ráz. Na schodech před Domem kultury se s dětskými písničkami střídal pěvecký soubor Trávníček se souborem Gaudeamus Masarykova gymnázia Vsetín. Děti si mezi písničkami poslechly krátké vyprávění z knihy Broučci v podání správce Sboru Církve bratrské na Horní Jasence ve Vsetíně a kazatele Tomáše Pospíchala. Přítomné pozdravil rovněž Jiří Růžička, starosta města Vsetína.

V průběhu toho všeho rozdávali organizátoři dětem, které přišly broučky a berušky do jejich zimních příbytků doprovodit, památeční magnetku s logem akce.

A nechybělo ani tradiční oceňování nejkrásnějších kostýmů a lampiček broučků a berušek. „Jsem moc ráda, že jsme dostaly knížku o broučcích. Moje sestra Sofinka už chodí do školy a tak mi z ní bude číst. Moc se těším,“ prozradila mladší Deniska, která spolu se svou sestrou zvítězila v soutěži kostýmů. „Byly jsme za sestřičky berušky v trávě. Kostým nám ušila maminka. Ale my jsme pomáhaly,“ doplnila svou sestru Sofie.

Než dozněla poslední písnička a organizátoři rozdali všechny ceny, přišla tma. A broučci a berušky se s lampiony a svítilnami na pokyn broučka Honzy a za jeho doprovodu vydali do Panské zahrady. Cestu jim značila světýlka a namalovaní broučci. Účastníci pochodu neminuli ani malebnou Broučkovu chaloupku, kterou pro děti postavili pracovníci vsetínského Alceda.

Letošní společné putování vsetínských broučků ukončilo vypouštění světlic a rachejtlí u zámku na Horním Městě. „Byla to paráda. Moc se mi ohňostroj líbil. Tatínek říkal, že byl mnohem pěknější než ten na Silvestra,“ vyjádřil se jedenáctiletý Pavel Kučera ze Vsetína.

Ti nejodvážnější z broučků a berušek dostali na konci čtrnáctého ukládání broučků k zimnímu spánku příležitost vystoupat na zámeckou věž. Odměnou jim bylo setkání se zvířenou typickou pro valašskou krajinu.

Akce uspořádaná Diakonií Vsetín se rovněž v tomto roce stala připomínkou odkazu knížky Broučci, která ovlivnila celé generace malých čtenářů. „Autorem knihy je Jan Karafiát, který dvacet let působil jako farář Českobratrské církve evangelické v nedaleké vesnici Velká, dříve Hrubá Lhota. Myslím si, že šlo o důstojné připomenutí devadesáti let, která letos 31. ledna uplynula od jeho smrti,“ pověděla Valašskému deníku Marta Vodáková z Diakonie Vsetín.