„Pár praváků a bedel jsem letos už našla. Teď ale houby příliš nerostou, je sucho,“ přiblížila své poznatky z letošního houbaření Božena Tomečková ze Vsetína. Její slova potvrzuje i Marie Lukášová ze Študlova.

„Do lesa jsem letos už několikrát vyrazila. Donesla jsem ale jen několik praváků. Je sucho, a tak i na místech, na která chodím na jistotu, letos zatím nebylo nic. Doufám, že se to na podzim změní,“ věří Lukášová.

Podle uznávaného mykologa Jiřího Polčáka je běžné, že v letním období zejí lesy, co se hřibů týče, prázdnotou.

„Červenec je období, kdy mají houby přestávku mezi letní a podzimní sezonou. Podhoubí si potřebuje odpočinout,“ vysvětlil Polčák.

Hřibům podle něj navíc nesvědčí vysoké červencové teploty.

„Houbám vyhovuje vlhkost a teplota v noci kolem dvanácti stupňů, přes den kolem dvaceti stupňů. Pokud vystoupá nad dvacet pět, což v červenci bývá běžné, nemůžeme očekávat, že přineseme z lesa plný koš,“ uvedl mykolog.

Podotkl, že situaci by částečně mohlo změnit ochlazení a dlouhodobější déšť.

„Kdyby třeba týden v kuse pršelo, tak by něco narůst mohlo,“ míní Polčák.

Podle meteoroložky Terezy Uhlíkové z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu by v okrese Vsetín mělo vydatně pršet do čtvrtka. Zda to bude dostačující, se budou muset přesvědčit nejspíš sami houbaři v následujících dnech.

Pokud chce někdo do lesa vyrazit aspoň s určitou jistotou, pak bude podle Polčáka lepší počkat na konec srpna a září, kdy začíná podzimní sezona.

„Ale ani tehdy nemůžu zaručit, že hřiby porostou. Předpovědět, co a kdy bude růst, je nemožné. Záleží na počasí, které, jak víme, ovlivnit nelze,“ uzavřel Polčák.

Aviatický den na letišti v Poličné u Valašského Meziříčí; sobota 14. července 2018
Nad letištěm v Poličné se proháněly modely

Anna Vaculíková