V jednotlivých vagonech se v několika rovinách odehrává příběh o příčinách, vývoji a důsledcích drogové závislosti. Souprava je vybavena kinosály, žáci si prošli vězením, drogovým doupětem, léčebnou pro drogově závislé, nebo minuli místo automobilové havárie. Každý vagon je zvukově, teplotně i pachově odlišný, návštěvníci zapojují všechny smysly vnímání.

Jako moc zajímavý ohodnotil program Petr Navláčil, který vlakem prošel společně se sedmáky ze základní školy na Trávníkách. „Bylo to zajímavé a poučné. Po návratu do školy zjistím zpětnou vazbu a věřím, že zážitek zanechal v mnohých hlubokou stopu,“ popsal učitel.
To potvrdily Barbora Luňáková a Aneta Maťovčíková. „Parta mladých brala drogy a ten jeden závislák umřel. Neměl ani dvacet. Líbily se nám jednotlivé místnosti, které byly moc pěkně zpracované,“ hodnotily hned po opuštění soupravy sedmačky.

„Bylo to poučné, je dobré něco o závislosti vědět a hlavně vidět na vlastní oči,“ vyzdvihl osmák Michal ze Základní školy Integra. „Děckám se to líbilo. Když to vidí, je to lepší než přednáška ve třídě,“ doplnil učitel Alois Šerý.

O protidrogový vlak byl ve Vsetíně veliký zájem. „Na podzim jsme to nestihli. Našla jsem na netu, že zase přijedou, tak jsme to hned objednali,“ řekla Martina Šindlerová, učitelka deváťáků z Luhu.

Šestice lektorů prováděla soupravou jednotlivé skupiny nepřetržitě. „Máme plno. V osm ráno jsme začali a jedeme nonstop. Ve vlaku jsou současně čtyři skupiny s rozestupem dvacet minut,“ popsal lektor Lukáš Poliaček.

Po devadesátiminutové prohlídce se mohli žáci zastavit u stánků neziskových organizací ze Vsetína, které se zabývají drogovou závislostí.

Pracovníci společnosti Agarta, provozující také kontaktní centrum Klíč, přítomné například poučili, jak se zachovat v případě nálezu stříkačky s jehlou. „Nesahat, zavolat naše terénní pracovníky, nebo městskou policii a informovat kamarády a okolí, aby se nikdo nezranil,“ připomněl tři důležité kroky terénní pracovník Jiří Habarta.

Základy protidrogové prevence nabízí také centrum Archa. V nebezpečí jsou zejména mladí lidé, kteří kouří marihuanu, nemají sociální kontakty. Stýkají se se závisláky a k tvrdší droze mají blízko. „Dnes jsme tady, abychom ukázali mládeži, kde mohou trávit volný čas v bezpečném prostředí,“ uzavřel pracovník Archy Pavel Kotrla.