Včera do protidrogového vlaku zavítali také osmáci z meziříčské Základní školy Žerotínova. Program, který asi během hodiny absolvovali, si velmi chválili. „Moc se nám to líbilo, mají to výborně zpracované. Bylo to poučné, ale nebyla to nuda," popsaly zážitek z vlaku žačky Klára Kociánová, Klára Šabršulová a Lucie Fabíková. Všechny tři se shodly na tom, že pokud v budoucnu přijdou do kontaktu s drogami, jasně jim řeknou ne. „To, co jsme viděly, bylo hrozné, nikdy bychom nechtěly nic podobného zažít," shodly se dívky.

Děti celkem v šesti vagonech prošly 5D projekcí. Základem bylo promítání filmu natočeného podle skutečných událostí ze života lidí, kteří propadli drogám. Žáci postupně procházeli vagony a v každém z nich na ně kromě filmu čekalo překvapení v podobě reálně vytvořeného prostředí, které přímo souviselo s dějem filmu. Součástí programu byl také dotazník, který návštěvníci vyplňovali jednak před začátkem filmu, v průběhu i na konci celé prohlídky.

„Smyslem protidrogového vlaku je prevence. Snažíme se o to, aby si děti, které sem přijdou, doslova prožily život narkomanů a aby se setkaly s prostředím, které s drogami a jejich uživateli souvisí," vysvětlil lektor Lukáš Čerlecký. Dodal, že film doplněný o reálně vytvořené prostředí se snaží vysvětlit, že k těžkým drogám se dá lehce sklouznout od obyčejných cigaret nebo alkoholu.

Protidrogový vlak, jenž má základnu v Praze- -Dejvicích, zastaví v České republice na třinácti místech. Nevšední návštěvu do drogového světa je možné ve Valašském Meziříčí podniknout ještě během dneška. Prohlídky začínají v 10 hodin, začátek poslední prohlídky je v 16.30. Další zastávka vlaku bude ve Zlíně 9. května.