Občanský protest proti zvolení člověka, který se na začátku roku 1989 zúčastnil jako mladý „esenbák“ policejních zásahů proti demonstrantům požadujícím svobodu, se uskutečnil celkem v jedenácti městech.

V Rožnově pod Radhoštěm jej zorganizovali členové místního spolku Fujaré.

„Toto setkání má být jasným signálem, že se nám nelíbí, jaký prostor se dává komunistům a lidem, kteří jsou zatížení minulým režimem. Je velmi nebezpečné, že se dnes dostávají k moci, ať už za tichého, nebo přímého přitakání hnutí ANO nebo SPD,“ uvedl za organizátory protestní akce Pavel Trčka.

Během asi půlhodinového setkání měli všichni účastníci možnost podepsat petici za odvolání Ondráčka a zvolení nového předsedy stálé komise.

Petiční archy pak budou 7. března, tedy na den výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka, předány Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny.

Svým podpisem přispěla také Rožnovanka Šárka Dořičáková.

„Politický stav v naší zemi je pro mě naprosto neúnosný a odstrašující. Před devětadvaceti lety jsme cinkali klíčemi na náměstí, a proto se se situací, která je dnes, nemůžu smířit,“ vysvětlila.

Vyvrcholením protestu pak bylo pozvednutí symbolického papírového (ne)obušku, čímž dali přítomní najevo, že chtějí nadále žít v politickém systému, který neusměrňuje společnost obušky, ale dává jim možnost ovlivnit veřejné dění silou svého názoru, bez použití násilí.

Akce skončila minutou ticha za nedávno zavražděného slovenského novináře a jeho partnerku.

Na samotný závěr organizátoři zapálili svíčku u sochy T. G. Masaryka.

„Tím jsme také připomněli, že si vážíme demokracie a svobody slova. Tyto věci bohužel nejsou samozřejmostí, a proto za ně musíme bojovat,“ uzavřel Trčka.