„Je to šetrnější vůči stromu, který není vystaven zbytečnému stresu,“ vysvětlil Valentino Cristini z brněnské firmy Safe Trees.

Odborníci v centru města tímto způsobem ošetří čtrnáct lip a javor.

„Postřik jsme v uplynulých dvou letech úspěšně vyzkoušeli v několika jiných městech. Jeho účinnost se pohybuje mezi osmdesáti až devadesáti procenty,“ doplnil Cristini s tím, že při vysokém stupni napadení bývá nutné postřik opakovat.

Postřikem proti jmelí zasáhnou arboristé na pěti místech ve městě. Nemálo práce čeká odborníky také v místním parku Botanika, kde jsou stromy jmelím doslova obrostlé. Tady je však třeba parazita odstranit mechanickou cestou.

„V korunách zdejších šedesáti stromů je velké množství suchých větví, které mohou být pro kolemjdoucí lidi nebezpečné. Proto je i se jmelím ořezáváme,“ objasnil správce městské zeleně Tomáš Kunc.

Veškeré práce mají skončit do poloviny dubna. Celá akce vyjde na více než 560 tisíc korun.

„Cíleně jsme se zaměřili na ošetřování vzrostlých stromů ve městě, především těch, které byly v posledních letech napadeny parazitujícím jmelím,“ uvedla místostarostka Meziříčí Yvona Wojaczková.

Snahou je podle ní chránit všechna věková stadia stromu, protože vzrostlá zeleň je pro městské prostředí důležitá.

„Tvoří jeho zelené plíce, zajišťuje ochlazování, snižuje prašnost a je zdrojem úkrytu mnoha živočichů,“ vysvětlila místostarostka. (eš, mib)