Jaká je aktuální situace ve vsetínské nemocnici?

„V současné době evidujeme 24 výpovědí z přesčasové práce. Co se týká prosince, nebude omezen provoz chirurgie, ARO, interny, neurologie, dětského oddělení, ani provoz gynekologicko-porodnického oddělení (včetně porodnice),“ informovala Deník mluvčí Lenka Plačková.

Ceny benzínu ve Vsetíně 26. listopadu 2023
VIDEO: Ceny benzinu klesají, za kolik teď natankujete ve Vsetíně?

Standardně bude v první polovině prosince fungovat rovněž ortopedické oddělení, druhou polovinu měsíce bude omezena plánovaná operativa i provoz ortopedické ambulance. Na radiodiagnostickém oddělení bude v prosinci zajištěn akutní provoz a provoz magnetické rezonance.

„Jednání s lékaři pokračují,“ dodala Plačková.

Omezení pohotovosti ve Vsetíně a Uherském Hradišti

Omezení lékařské pohotovostní služby (LPS), dotkne se dvou nemocnic v kraji. Ve Vsetínské nemocnici nebude lékařská pohotovost zajištěna ve čtyřech dnech v měsíci.

Službu se nepodařilo ve spolupráci s praktickými lékaři zajistit v Uherském Hradišti, kde bude lékařská pohotovost pro dospělé v prvních 14 dnech v prosinci zajištěna pouze ve víkendových provozech.

Krumlovští stávkující studenti a učitelé vyrazili na protestní pochod proti vládním škrtům ve školství.
Den protestů 2023: Obří stávky se účastnila většina škol, také firmy i úřady

Dětská pohotovost bude fungovat v plném rozsahu.

„V souvislosti s tím požádal Zlínský kraj praktické lékaře, aby se na provozu LPS tak, jak zákon ukládá, podíleli,“ sdělila Soňa Ličková mluvčí Zlínského kraje.

V krajské nemocnici delší čekání na urgentu

Ve Zlíně podalo z původních 202 lékařů výpovědi 50.

„Jedná se zejména o lékaře z traumatologického oddělení a oddělení ARO,“ řekla mluvčí KNTB Dana Lipovská.

Pro chod nemocnice to znamená, že od 1. prosince pojede v řadě odborností ve standardním režimu. Sníží se ale částečně plánovanou operativu, z 11 operačních sálů jich pojede 9.

Automat na filtrovanou vodu
Automaty na vodu s aplikací jsou hloupý nápad, říká zastupitel Vsetína Berg

„Předpokládáme tedy, že půjde o omezení o 10-15 procent. Omezen bude také provoz anesteziologických a traumatologických ambulancí, v souvislosti s tím musí pacienti na urgentním příjmu počítat s delšími čekacími dobami,“ dodala Lipovská.

Dětské oddělení v Kroměříži omezí plánovanou péči

V Kroměřížské nemocnici bylo k pondělí 20.listopadu podáno ze strany lékařů 24 výpovědí z dohody o pracovní činnosti (DPČ).

„Jedná se o kmenové lékaře dětského, chirurgického a ortopedického oddělení. Na těchto odděleních bude zajištěna akutní péče, ortopedické oddělení bude zajišťovat i plánovanou péči, chirurgické oddělení plánovanou péči zajistí částečně,“ sdělila mluvčí nemocnice v Kroměříži Veronika Slaměnová.

Jednání lékařů s premiérem Fialou budou pokračovat

Do protestů se po celé republice zapojí tisíce lékařů. Pacienti jejich nespokojenost pocítí na odkladu plánovaných operací, nemocnice pak na finančních ztrátách.

Poslední jednání nespokojených lékařů s premiérem Petrem Fialou ale přece jen přinesla naději na dohodu. Premiér nabídl pro příští rok 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování.

Premiér Petr Fiala se dohodl s lékaři na navýšení platů. Ilustrační snímek
Hrozba zažehnána? Fiala se dohodl s protestujícími lékaři, slíbil miliardy navíc

Neznamená to však zatím zažeznání protestů. Ty lékaři, kteří vypověděli přesčasy, podle viceprezidenta České lékařské komory (ČLK) Jana Přády odvolají tehdy, až se premiérem předložená nabídka potvrdí písemně.

Obě strany se podle Fialy domluvily, že v příštích dnech budou jednání pokračovat. „Abychom našli správný technický mechanismus, aby se podařilo je dostat skutečně do platů a mezd, a v jaké struktuře budou rozděleny,“ řekl premiér.