Lidem vadí nedostatek zeleně

Lidé se od půl třetí odpoledne chodili podepisovat pod nesouhlas s tím, jak náměstí vypadá. „Jenom za hodinu přišlo přes sto lidí. Plní se nám i tabule nápadů, kde lidé sdělují názory, jak mlatovou plochu změnit," pochvaloval si jeden z organizátorů Michal Berg. U jednoho stanoviště si lidé mohli prohlédnout také historický vývoj náměstí. „Už jsem přišel na to, proč náměstí vypadá takto. Chtěli ušetřit peníze a nechali plán vypracovat černobíle, takže pak zapomněli na zeleň," vtipkoval jeden z řady podporovatelů protestu Radomír Dolanský.

V bahně se nedá skoro chodit

Na každém kroku se přítomní spolu dávali do hovoru a většinou podobu místa kritizovali. „Každá dědina soutěží o to, kdo bude mít nejhezčí náměstí. My můžeme soutěžit leda tak o nejhorší náměstí," bavila se jedna skupinka.

Kromě nedostatku zeleně jim vadí hlavně povrch. „Ti, kteří bydlí hned naproti, nemohou ani otevřít okna, protože by měli naprášené v bytě. A nehodí se to ani pro maminky s kočárky," řekl Drahomír Hlubík ze Vsetína.

Na náměstí položili umělou trávu

Když je sucho, moc se tam práší. Naopak, když je mokro, nedá se podle něj v bahně chodit. „Když se podíváme třeba na takový Rožnov. Tam též opravili náměstí, ale vypadá milionkrát líp než tady, protože tam počítali i se zelení," dodal Hlubík.

O kousek dál se děti snažily hrát hru zvanou petanque. „Zjistili jsme, že povrch není vhodný ani pro tuto hru. Koule tady totiž hrozně kloužou," smála se koordinátorka akce Klára Bažantová.

Účast lidí si pochvalovala. „Chodí za námi a diskutují o možnostech, jak by se dalo náměstí upravit. Za to pak dostávají takové malé placky. Nosí i květiny," ukazovala na místo, kde se kupí množství květináčů organizátorka.

Zaplatili jsme to z vlastních peněz

Dodává, že se jedná především o iniciativu obyčejných lidí. „Navíc to všichni děláme z vlastních peněz," prozradila Klára Bažantová.

Poukázala také na to, že svůj stánek mají na akci i vsetínští zastupitelé. „Jsem ráda za jejich přístup. Že se k celé věci postavili aktivně a snaží se s lidmi diskutovat," dodala organizátorka.

Radní se snažili projekt obhájit

U krytého stánku tak lidé mohli potkat například starostku Ivetu Táborskou či místostarostu Petra Kořenka.

Ten tvrdí, že za podobu náměstí mohou jak radní, tak i samotní lidé.

„K návrhu se přišlo vyjádřit málo lidí. Ani já nepřišel. Teď, když je hotovo, je už pozdě. Beru to ale jako ponaučení," doplnil Petr Kořenek.