V páteční večer byl ve Vsetínských ulicích až nebývalý klid. Hospody se sice zpočátku naplňovaly hosty, po desáté večer už ale většina z nich zela prázdnotou.

„Když to vyhlásili, říkali jsme si, že je to v pohodě. Po třetím, čtvrtém pivu ale přijde chuť i na panáka, a to byl problém. Raději jsme šli domů," svěřuje se Kristián Lambert.

Policejní hlídka podle něj přišla do hospody, kam pravidelně s kamarády chodívá, hned dvakrát. „Poprvé přišli s nějakým lejstrem. Pak už asi natvrdo kontrolovali," domnívá se.

Valaši jsou v klidu, mají svou slivovici

Lidé ve Vsetíně vidí v zákazu prodeje tvrdého alkoholu jedno velké pozitivum. Doufají, že u obchodů ubude popíjejících bezdomovců a opilců.

„Třeba zmizí skupinka, co obvykle posedává u večerky v Luhu," přeje si Libor Blažek ze Vsetína.

Nevadilo by mu, ani kdyby prohibice trvala delší dobu. „Jsem naprosto klidný. Hodně známých má napálenou vlastní slivovici, takže na společných akcích na suchu nebudeme," svěřil se Blažek.

V barech začali ihned po vyhlášení zákazu s odstraňováním nepovolených nápojů. „Provozujeme také restauraci a pivnici, takže o zákazníky stejně nepřijdeme," je přesvědčený majitel baru U Lva ve Vsetíně René Tovaryš.

Podle něj však určitě začnou klesat tržby.

„Zatím je brzy říct o kolik, protože nevíme, jak dlouho bude prohibice trvat. A stejně s tím nic nenaděláme," krčil rameny Tovaryš.

Tvrdý alkohol z nabídky okamžitě odstranili také provozovatelé zahrádek. Do oken vylepují informace, že se v jejich podniku lihoviny od 20 % alkoholu dočasně neprodávají. „Lidé u nás stejně moc tvrdé nepijí, takže nám opatření vlády živnost nijak nezkomplikovalo. Jinde, jako třeba v barech, jsou na tom určitě hůře," prozradil Libor Škorňa ze Zahrádky u amfiteátru v parku Kinských ve Valašském Meziříčí.

Prozatím nikdo zákaz neporušil

Opatrní byli i pořadatelé akcí. „Prodáváme jen pivo, nealko a jídlo. Nechceme dostat pokutu tři miliony korun. Ale co si každý přivezl z domu, neřešíme," uvedl pořadatel rybářských závodů na Balatonu Emil Helis.

Dodržování prohibice od vyhlášení po celý víkend kontrolují policisté. Zatím žádné porušení zákazu neodhalili. „Kontrol hospod, restaurací a stánků se účastní všechny hlídky, které zrovna nemusí řešit krádeže a podobné případy. Provozovatele nejprve upozorňovali na zákaz a předali jim papír s informacemi," vysvětlila mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková.

Otravy se zatím regionu vyhýbají

Valašsku se otravy metylalkoholem prozatím vyhýbají. Přes občasná podezření se lékaři s žádným případem nesetkali. „Ve středu k nám však přišly tři mladé ženy ze Vsetína, kterým bylo po požití alkoholu špatně. Obávaly se, že jsou otrávené," řekla mluvčí nemocnice Lenka Plačková

Podle ní však bylo od začátku nepravděpodobné, že by se jednalo o otravu metanolem. „Podezření vyvrátily výsledky ze specializované toxikologické laboratoře. Všechny pacientky jsme následně propustili do domácí péče," doplnila mluvčí.

Metanol léčili skotskou whisky

V minulosti se otrava metylem už jednou objevila. Před třiceti lety. „Tenkrát jsem měl v nemocnici službu. Od té doby si pamatuji, že na otravu metanolem je protijed kvalitní alkohol," vzpomínal vsetínský neurolog Pavel Volčík.

Jako v té době nejmladšího člena personálu jej poslali alkohol sehnat. „Koupil jsem skotskou whisky. Tu jsme podali pacientovi a zbytek jsme pak po službě vypili," uzavřel vzpomínání se smíchem Volčík.

Na jaké láhve si dát pozor? Ministerstvo zveřejnilo podezřelé etikety, stáhnout přímo si je můžete zde:

Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol – možné padělky