Operace šedého zákalu a implantace speciálních čoček se ujal primář očního oddělení Michal Ziegler. Čtyřiaosmdesátiletý Profesor Rybka se tak již obejde bez nošení brýlí.

„Byl jsem náhodou ve Vsetíně, a protože jsem doktora Zieglera znal už jako mladého šikovného lékaře, navštívil jsem jej," přiblížil počátek své cesty na operační stůl Jaroslav Rybka, spoluautor československého Diabetologického programu.

Ve Vsetíně si prohlédl moderně vybavené pracoviště očního centra a seznámil se s péčí, kterou zdejší lékaři nabízejí. „A protože se mi v poslední době začal zhoršovat zrak, udělal mi doktor Ziegler i vyšetření a nabídl, že sám provede operaci, jež mne problémů zbaví," doplnil profesor Rybka.

Následovala nejprve standardní operace šedého zákalu. Co však již bylo nestandardní, bylo využití speciálních nitroočních čoček, které odstraňují potřebu nošení brýlí.

„Před zákrokem musel pacient absolvovat speciální vyšetření, na základě jehož výsledků německý dodavatel přímo na míru vyrobil speciální čočky přímo pro pana profesora," vysvětlil primář očního centra Michal Ziegler.

Sám patří v oblasti operací šedého zákalu mezi českou špičku. Za sebou má téměř patnáct tisíc těchto operací. Bezmála dvacet let se také věnuje laserovým operacím, zaměřeným na korekci očních vad.

Operace šedého zákalu i používání nitroočních standardních čoček je pro vsetínské oční chirurgy rutinou. Operace profesora Rybky však byla výjimečná právě nutností výroby čoček na míru dle jeho potřeb.

Jednatel očního centra Ziris Jan Zlámalík uvedl, že počet operací, při nichž pacienti požadují použití nadstandardních čoček, v poslední době přibývá. Při užití běžných čoček se totiž nezbaví nutnosti nošení brýlí. Nadstandardní čočky toto dokáží.

„Pacienti je tak volí i přesto, že nejsou hrazeny z běžného zdravotního pojištění," dodal Jan Zlámalík.