I ve Zlínském kraji se najde několik firem a živnostníků, kteří se péčí o hroby zabývají. Za úplatu – ceny za nabízené služby většinou začínají na několika stokorunách – se postarají o vyčištění náhrobních kamenů, odklidí listí, vytrhají plevel, zajistí základní opravy pomníků nebo třeba v patřičný čas „jen“ zapálí svíčku.

Poptávka po těchto službách začíná i v našem regionu narůstat. I když jen pozvolna. Nyní v dušičkovém období je ale zájem lidí citelnější. Částečně se na poptávce projevila i letošní koronavirová epidemie, která také přinesla nové objednávky.

Osm lůžkových stanic pro covid pozitivní pacienty Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně má, devátou se chystá otevřít v polovině týdne. Lůžková část geriatrie bude ovšem zřejmě posledním oddělením, které může zdravotnické zařízení přeměnit na covidová lů
Nemocnice v kraji se blíží stropu personálních i lůžkových kapacit

„Zákazníků je nyní určitě více. Ale stále máme prostor zvládnout do Dušiček i případné další zakázky,“ ujišťuje Sebastián Janků ze zlínské společnosti Triquetra, která se péčí o hroby zabývá.

K nejčastěji poptávaným službám podle něj patří odstranění plevele kolem náhrobků či očištění od spadaného listí, také celkové čištění pomníků, které už jsou například starší či zašlé po delším období bez náležité péče.

„Řada lidí má zájem také o doplnění kamínků, opravu obrubníků či dláždění. To už jsou ale nákladnější zásahy,“ říká Janků.

Služeb zlínské společnosti, a to i opakovaně, využívají především lidé, kteří na péči o hroby sami nenalézají dostatek času.

„Máme třeba zákaznici, která našich služeb využívá pravidelně každý měsíc. Pak jsou hroby, o něž pečujeme každý půl rok. Nebo jsme domluvení, že se o hrob postaráme právě před Dušičkami,“ přibližuje Janků.

Hodně práce má v těchto dnech také Zuzana Ryšánková, která nabízí péči o hroby a jejich údržbu v Morkovicích na Kroměřížsku. Lidé, kteří si chtěli zajistit její služby na období Památky zesnulých, se jí ozvali i s měsíčním předstihem.

„Ale stane se, že i teď se ještě někdo přihlásí. Snažím se podle možností vyhovět,“ neodmítá případné další zákazníky.

Členky vsetínské pobočky Českého červeného kříže dezinfikují zábradlí na schodišti do budovy polikliniky ve Vsetíně; říjen 2020
Dobrovolnice dezinfikují Vsetín. Zapojte se také, nabádají dobrovolníky

Kromě samotné péče o hroby se na ni lidé obracejí i s žádostí o radu. Například ohledně výběru urny či záležitostí týkajících se pohřbu. Co se týče cen za údržbu hrobů, záleží samozřejmě na jeho velikosti a také zda jde o jednorázovou či opakovanou péči.

„Nyní se třeba starám čtyřikrát do roka o dvojhrob, vždy zapálím svíčku, doplním vše, co je potřeba. Za rok taková služba vyjde na dva a půl tisíce korun,“ dává příklad Zuzana Ryšánková.

Péčí o hroby se zabývá také Erika Opravilová z Břestku na Uherskohradišťsku. Podle jejích slov se tato oblast služeb v našich končinách teprve rozvíjí. Jistě ale má potenciál a poptávka po nich v příštích letech poroste. Nejdříve ve městech.

„Zatím je to u nás pole neorané. Lidé, především na vesnicích, na hroby dbají. Snaží se je udržovat vlastními silami. Jen ti co jsou sami a nemají možnost se starat, tak si údržbu hrobu objednávají,“ říká Erika Opravilová.

V dušičkovém období mají tradičně napilno také v květinářstvích a zahradnictvích. Na nezájem si stěžovat nemohou, třebaže letošní epidemiologická situace mnohým zkřížila plány. Nekonala se totiž řada jarmarků a trhů, kde své zboží tradičně nabízejí.

Dušičky na hřbitově v Kvítkovicích. Ilustrační foto
Covidové dušičky: jak to bude vypadat na hřbitovech v kraji

„V minulých letech jsem pořádal před svátkem Památky zesnulých výstavy s názvem Krása podzimu v barvách, které se těšily velkému zájmu dětí a dospělých. Lidé si na nich mohli nakoupit dušičkové vazby a dekorace, ale také hrnkové chryzantémy, kvetoucí vřesy a macešky. Letos se to musí obejít bez výstavy,“ říká například Petr Kovalčík.

K Dušičkám letos připravil tři stovky vázaných věnců a kytic. Ještě před třemi lety měl ale těchto vazem chystal osm set. Lidé si je mohli koupit nejen na uváděné výstavě v Jalubí, ale také v babické prodejně nebo na trhu v Uherském Brodě.