Kauza rožnovského golfu i zmiňovaných bytů hýbe děním ve městě již od roku 2009, kdy Ivo Jelínek obvinil vedení města z toho, že prosazuje jejich prodej pod cenou a tím Rožnov poškozuje. Vyšetřovací spis má pět svazků a přes tisíc stran.

Nyní policisté po více než dva roky trvajícím vyšetřování došli k závěru, že to není pravda a případy odložili. Ivo Jelínek zvažuje odvolání.

„První trestní oznámení se týkalo prodeje golfového areálu Valašskému golfovému klubu. Na základě zpracování revizního znaleckého posudku, který zadala Policie ČR, bylo prokázáno, že město prodalo golfový areál za cenu, která byla více než o dva miliony korun vyšší než cena stanovená znalcem,“ řekla starostka Rožnova Markéta Blinková (ODS) s tím, že se nestal žádný trestný čin a městu žádná škoda nevznikla.

Druhá kauza se týkala prodeje domu s byty na půli cesty. „V tomto případě podal pan Jelínek dokonce dvě trestní oznámení, neboť se mu zdálo, že město prodalo dům s přilehlými pozemky rovněž za nepřiměřeně nízkou cenu. Trestní oznámení podal i na soudního znalce,“ vysvětlil místostarosta Rožnova Václav Mikušek (KDU-ČSL).

I v tomto případě zadali vyšetřovatelé zpracování znaleckého posudku znaleckému ústavu VUT Brno, z něhož vyplynulo, že radnice prodala nemovitosti za cenu téměř o šest set tisíc vyšší než původně určil znalec. „Bylo by zajímavé spočítat, kolik stály znalecké posudky i kolik činily osobní a režijní náklady vynaložené na vyvrácení podezření vyplývajícího ze snahy očernit zástupce města,“ řekl Mikušek.

Podle jeho slov někteří zastupitelé bohužel nejsou schopni připustit, že pravdu může mít někdo jiný, a proto se vydávají cestou trestních oznámení. „Stačí k tomu jenom trochu zlomyslnosti a mohu druhé v tisku pomlouvat víc než dva roky. Někteří zastupitelé zřejmě nepochopili, jaké je jejich poslání. A to je smutné,“ nechal se slyšet Mikušek.

Vedení rožnovské radnice očišťující závěry policejního vyšetřování přivítalo. Ne tak autor trestních oznámení Ivo Jelínek (SNK ED). „Rozhodnutí policie je sice šokující, ale bohužel nikterak překvapivé,“ poznamenal Jelínek.

Dodal, že policisté v minulosti obě kauzy již dvakrát odložili a krajská státní zástupkyně jim v obou případech jejich rozhodnutí zrušila. Podle ní špatně hodnotili důkazy a chybně zadávali otázky soudním znalcům. „Prokazatelně také unikly informace z trestního spisu, které nezákonně získal dnes již bývalý starosta Jaroslav Kubín. Není třeba asi dalšího komentáře k tomu, že podle policie má golfový areál stejnou hodnotu jako neúrodné pole,“ pozastavil se rožnovský opoziční zastupitel.

Triumf radnice označil za Pyrrhovo vítězství. „Na jednu stranu má radnice potvrzení, že se ničeho nezákonného nedopustila, ale v reálu jí to věří málokdo,“ je přesvědčen Jelínek, který už nyní zvažuje další právní kroky. „Samozřejmě se prostřednictvím mého právního zástupce odvolám,“ potvrdil Jelínek. Případy se tedy zřejmě znovu bude zabývat krajské státní zastupitelství.