Právě suma za pozemek se v posledních dnech stala mezi Meziříčany zdrojem živé diskuse. Vedení úřadu na konci loňského roku veřejně deklarovalo, že podle znaleckého posudku nemůže Křižanovým za požadovanou část pozemku zaplatit víc než 550 korun za metr čtvereční. Cena pozemku přitom podle Křižanových přesahovala dva tisíce korun za metr.

Starosta Robert Stržínek vysvětluje, že radnice se s Křižanovými po oboustranně korektních jednáních dohodla na kompromisu.

A právě tato změna vyvolala mezi obyvateli Valašského Meziříčí řadu debat. „Je s podivem, že radnici netrvalo ani rok a našla s Křižanovými společnou řeč. Něco se mi v tom nelíbí a radní mlčí nebo mlží. Jak je možné, že neporušitelný zákon radnice najednou nahrazuje kompromisem," ptá se Radomír Vrba.

Obdobně se k problému staví také další Meziříčan Jaroslav Blažek. „Proč radnice neřekla, stalo se tak proto a proto. Jen tím podporuje různé drby a úvahy o tom, že se děje něco nedobrého," rozčílil se Blažek.

Čtěte také Křižanovi získají od města za pozemek deset milionů korun

Na druhou stranu Meziříčany zaráží, proč rodina Křižanových šla tak rychle s cenou dolů. Zdá se jim to na takovou lokalitu nestandardní. Navíc podle obyvatel města radnice zbytečně vynášela zavádějící čísla, která nakonec nedodržela.

„Vypouštěli dopředu informace o cenách, za jakých jsou ochotni pozemky odkoupit a najednou je cena dvojnásobná. Napřed dohodu měli uzavřít, až pak se chválit," vyjádřila svůj názor pro Valašský deník Romana Dokoupilová.

Situace kolem vyjednávání se nepozdává ani opozičnímu zastupiteli města Petru Urbánkovi (ČSSD). „Vidím v tom něco divného. Zatím mám stejné informace jako asi většina obyvatel. Požádám proto na středeční poradě zastupitelů o podrobné vysvětlení, proč najednou lze znalecký posudek obejít. O tom, že by existoval jiný posudek, nevím," potvrdil v úterý dopoledne Valašskému deníku Petr Urbánek.

Nad dosavadním děním kolem prodeje části areálu Křižanovy pily ve Valašském Meziříčí se pozastavuje také bývalý zastupitel města Zdeněk Petroš. „Znalecký posudek podle mého názoru neodpovídá takzvané hodnotové mapě této části města. To, že město najednou došlo k jiné ceně, vede k různým úvahám," naznačil Zdeněk Petroš.

Starosta města Robert Stržínek zatím odmítl Valašskému deníku podrobnosti k nalezení dohody o ceně sdělit. „Vyjádřím se až po úterním zasedání rady a středeční pracovní poradě zastupitelů," reagoval v pondělí odpoledne.

Valašskomeziříčská radnice předpokládá, že odkoupenou část areálu bývalé Křižanovy pily v Nádražní ulici využije pro stavbu dopravního terminálu. Podle všeho odkoupí zhruba 10 tisíc metrů čtverečních, což by odpovídalo podle posledních dohod částce 10 milionů korun.