První z uvedených sobotních vážných případů se stal krátce po třinácté hodině. „Volal pán, že jeho manželka při přechodu sjezdové trati uklouzla na zledovatělém sněhu. Při pádu dosedla na jednu nohu a přivodila si vážné poranění v kotníku. K tomu ještě v podstatě sjela část sjezdovky a skončila zraněná v lese,“ popsal okolnosti Jaroslav Pavlica, zasahující člen a dispečer Horské služby Beskydy.

Obsluha lyžařského vleku se pokusila zraněnou transportovat na saních, po zcela zledovatělém sněhu to ale nebylo možné. Po konzultaci pro zraněnou letěl vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy.

Horští záchranáři mezitím pacientku ošetřili, poskytli jí tepelný komfort a zafixovali nohu do vakuové dlahy.

„Po příletu se lékař pomocí palubního jeřábu spustil k nám a ženu si převzal. My jsme jí pak společně připravili k transportu a ihned po odletu vrtulníku zamířili k dalšímu případu zlomeného kotníku,“ uvedl k výjezdu Jaroslav Pavlica s tím, že druhý případ i další následující zásahy se podařilo vyřešit s pomocí posádek sanitních vozů.

Až na poslední, k němuž došlo při setmění v nepřístupném terénu mezi Kotařem a Komorní Lhotkou na modré turistické cestě. Tentokrát se jednalo o jedenašedesátiletou turistku, která na zledovatělé stezce uklouzla a upadla. Přitom si zlomila kotník.

Záchranáři ke zraněné jsme zamířili ze dvou míst zároveň vzlétl také vrtulník.

„Tomu se podařilo přistát asi jeden a půl kilometru od místa nehody, takže jsme dál s lékařem a záchranářem pokračovali pěšky,“ přiblížil zásah Jaroslav Pavlica.

Jakmile záchranný tým dorazil ke zraněné, ošetřili jí a připravili na náročný transport.

„Druhá posádka horské služby zatím dojela terénním vozem do relativní blízkosti nehody. Paní jsme tedy na nosítkách šetrně dopravili k automobilu a následně k čekajícímu vrtulníku, který s pacientkou zamířil k dalšímu ošetření do Fakultní nemocnice Ostrava,“ doplnil Pavlica s tím, že při návratu z tohoto výjezdu ještě horští záchranáři ošetřili zraněného muže na silnici, ke kterému přivolali zdravotníky a policisty.

Záchranáři upozorňují, že právě kvůli zledovatělému terénu zejména v horských oblastech je třeba turistiku pečlivě zvážit. Riziko pádu a úrazu je za současných podmínek vysoké. Horští záchranáři doporučují nosit vzhledem ke zledovatělým povrchům cest i volného terénu tzv. nesmeky.

NA KOHÚTCE SE ZRANILA MLADÁ SNOWBOARDISTKA

O týden dříve (v pátek 7. ledna) letěl vrtulník také na Kohútku, kde se vážně poranila šestnáctiletá snowboardistka. Nezvládla jízdu na zledovatělém sněhu. Beskydskou Horskou službu zalarmovali pracovníci areálu kolem půl čtvrté odpoledne.

„Podle úvodních informací byla nehoda natolik závažná, že slečna dokonce na malou chvíli upadla po nárazu na zem do šoku. Když jsme k ní dorazili, už s námi komunikovala a stěžovala si na brnění v rukou,“ popsal Antonín Paločko, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Podle toho, jak dívka popsala její stav, měli záchranáři podezření na úraz páteře. Po konzultaci ze zdravotnickou záchrannou službou bylo rozhodnuto, že vzlétne vrtulník. Zároveň na Kohútku vyrazila také sanitka.

Po příletu si zraněnou snowboardistku převzal lékař Letecké záchranné služby z Ostravy. Po vyhodnocení zdravotního stavu dívky došel k závěru, že transport vrtulníkem není zapotřebí. „Naši záchranáři pak dívku zafixovali do vakuové matrace a předali jí posádce sanitního vozu,“ doplnil Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy. Sanitka slečnu odvezla k dalšímu ošetření do nemocnice ve Vsetíně.