Návštěvníků přišlo víc než jindy. Pořadatelé vděčí příznivému počasí. 

„Na Gulášfest chodíme pravidelně. Co nás ale netěší je, že se kryje s Mastry. Takže jsme tam a tady jsme si přijeli akorát sníst guláš,“ uvedl jeden z návštěvníků Josef Daněk.

Na fotbalový stadion přijel se svojí přítelkyní Blankou Mlýnkovou. Guláše různě zkouší, každý rok si vybírají jiný.

„Letos jsem si dal srnčí, přítelkyně má řecký s masovými koulemi. Ale příště zase otestujeme něco jiného,“ prozradil. 


Na výběr je toho dost. Podobně jako předchozí ročníky kuchaři navařili třicet druhů guláše. V kuchyni se střídá kolem deseti lidí. Festival jim dává pořádně zabrat.

„Samozřejmě je to zápřah, zvlášť v tomhle horku je to náročné. Pracné byly ale především samotné přípravy,“ uvedl šéfkuchař Petr Zahradníček. 

Kuchaři s nimi začali už minulý víkend.

„Porcovali jsme maso a připravovali cibulový základ a zásmažky. Spotřebovali jsme tři sta kilo mouky a pět metráků ručně oloupané a nakrájené cibule,“ vypočítal. Dodal, že masa zpracovali bezmála dvě tuny. Z toho asi devět metráků zvěřiny.

Pak samozřejmě maso hovězí, vepřové, ale také drůbež. Z exotiky třeba maso z lamy, antilopy nebo klokana. Kromě toho se letos poprvé pustili do přípravy guláše v bezlepkové úpravě.

„Mysleli jsme i na vegetariány, kterým nabízíme několik bezmasých druhů. Například sójový, mexický, fazolový nebo bramborový s houbami,“ podotkl Zahradníček.

Kuchaři nezapomněli experimentovat.

#clanek|3292590

„Zkusili jsme také hovězí guláš se švestkami, sušenými i v povidlech,“ prozradil Zahradníček. Podle něj jdou ale nejvíce na dračku guláše zvěřinové.

„Srnčí, kančí, jelení. O ty je pravidelně u návštěvníků největší zájem,“ shrnul šéfkuchař. 

Podle fronty čekatelů se trefili do chuti opravdu všem. „Myslím, že větší počet návštěvníků je taky díky příznivému počasí. To nám letos opravdu přeje,“ dodal s radostí šéfkuchař.
Směny jedenácti gulášfestových kuchařů byly dlouhé a náročné. „Přestože se střídáme, jsme běžně až osmnáct hodin na nohou. Chvíli se prospíme, a zase do práce,“ podotkl během příprav kuchař Ivo Petrnek, který vypomáhá od prvního ročníku.