A nemusí mít strach – dvě největší plantáže na Vsetínsku hlásí dostatek několika druhů jehličnanů a dokonce za stejné ceny jako vloni.

Pavel Mladý z Hošťálkové má za to, že k tradici Vánoc nepatří umělý strom.

„Když stromek, tak živý. Ani v minulosti nehledali náhražky,“ zamyslel se. Vůni lesa si donese domů až před svátky.

„Zajdeme si do hory nad chalupou pro nějaký menší smrček. A pak si ho okrášlíme tradičními ozdobami, které se dědí, ale i novými, které si sami vyrábíme,“ prozradil.

Světlana Stodůlková ze Vsetína má umělý stromek, ale jen pro formu. Za tím pravým jezdí k rodině.

„Živý je nejlepší. Umělý si dám do svého malého bytu, ale jen aby byl. Doma totiž o Vánocích nebývám. Na svátky jezdím k sourozencům a ti všichni mají strom živý, voňavý. To si užívám,“ rozplývala se.

Stromků bude letos dost. Jeden z největších prodejců na Valašsku zahájí prodej z plantáží ve Stříteži nad Bečvou v sobotu ráno.

„Jsme připravení. Každý rok se prodej navyšuje, tak máme i rezervy. Můžeme nabídnout tisíce stromků,“ informoval správce plantáže Tomáš Pliska.

V nabídce tak budou zejména kavkazské jedle.

Lidé si mohou koupit také stříbrné smrky, nebo jedle ojíněné. Ceny zůstávají stejné jako vloni.

„U jedle je to ve standardu do dvou metrů výšky sedm stovek. Máme i akci pro nenáročné za dvě stě padesát, nebo pět set.

A pak pro nejnáročnější zákazníky, vzhledově naprosto bez chyby až dvou a půl metrové stromy za tisíc až dvanáct set,“ vyjmenoval.

Nebude chybět také prodej jmelí, kytiček, chvojí, stojanů a výživy pro stromky.

Stále je zájem také o to, si toho svého vyhlédnutého krasavce vlastnoručně uřezat.

„Je to ale s příplatkem sto korun. Když jsme lidi pustili do plantáže samy, zbyla po nich paseka. Neuměli se chovat, proto musí mít doprovod,“ vysvětlil Tomáš Pliska.

Ve Stříteži budou prodávat do 23. prosince.

Největší nápor očekávají o druhém a třetím víkendu a v týdnu mezi nimi.

Ve Valašském Meziříčí nabízí městské lesy asi tisícovku stromků.

„Máme jedle různých druhů, borovice, douglasky i stříbrné smrky,“ přestavil nabídku jednatel společnosti Městské lesy a zeleň Valašské Meziříčí Marek Netolička.

Prodej v Podlesí zahájí v úterý 4. prosince.

„Zájemci si mohou strom rovnou odnést, nebo si ho označí mašlí se jmenovkou a přijdou si pro něj třeba tři dni před Štědrým dnem,“ popsal Netolička komfortní nabídku, kterou provozují už šestým rokem.

I v Podlesí ponechali ceny stejné jako vloni. Odvíjí se od kategorie a výšky.

Zákazník zaplatí od 150 korun až po 550 za velké jedle.

Také letos očekávají stálou zákaznici až z jihomoravské metropole.

„Před čtyřmi lety k nám zavítala paní z Brna, která se vracela z Ostravy a ocitla se u nás na plantáži. Byla tak nadšená, že manžel už sem musí od té doby každý rok jezdit pro stromek,“ prozradil s úsměvem Marek Netolička.