Obyvatelé Prlova si ocenění váží. „Je vidět, že se zastupitelé snaží. Ve vesnici se pořád něco děje. Zkrášlují to tady a pořádají různé akce. Na to, jak malý Prlov je, se toho tady děje opravdu hodně," pochválil vedení vesnice Petr Kratina, který v Prlově také podniká.

Prlov se letos se do soutěže Vesnice roku přihlásil vůbec poprvé, a hned se umístil na druhé místě.

Komise při hodnocení Vesnice roku zohledňuje úroveň společenského života, aktivity obyvatel, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost i veřejné prostranství. Hodnocení podléhá ale také spolupráce obce s podnikateli. A právě v této kategorii obdržel Prlov Oranžovu stuhu pro rok 2013. „Naše vesnice získala ocenění za spolupráci se zemědělskou firmou Gone, která má na území Prlova své sídlo. Společně se už dlouhodobě snažíme o udržování přírody a krajiny. V této souvislosti nám jde o zachování tradičních řemesel a aktivit ve vesnici pro další generace," vysvětlila pracovnice obecního úřadu v Prlově Jana Malinová.

Jako důkaz, že se v Prlově snaží uchovávat lidové tradice a řemesla, svědčí pravidelná Velká cena v sečení kosů i oblíbený Ovčácký den.

600 tisíc od kraje, dalších 600 tisíc 
z ministerstva

Také na těchto akcích se zemědělská firma Gone už pravidelně spolupodílí. Z úspěchu v soutěži mají stejnou radost jako obyvatelé vesnice. „Jsme rádi, že můžeme Prlovu s udržováním tradic pomoci," prozradila ředitelka firmy Gone Petra Konečná.

Spolu s oranžovou stuhouobdržel Prlov od Zlínského kraje finanční ocenění v hodnotě 600 tisíc korun. Dalších 600 tisíc pak dostane také od ministerstva zemědělství. „Za tyto peníze opravíme rozbité chodníky v obci. Chceme upravit také fasádu hasičské zbrojnice. Rádi bychom z těchto peněz přispěli i zájmovým a společenským organizacím v Prlově," těší se starosta Ladislav Gargulák.

Prlov společně s dalšími třinácti vesnicemi oceněnými oranžovou stuhou ze všech krajů České republiky postoupí do celorepublikového kola. Vyhlášení absolutního vítěze se uskuteční v sobotu 14. září v Luhačovicích.

Ministerstvo zemědělství, které projekt zaštiťuje, slibuje vítězi celorepublikového kola finanční výhru ve výši 800 tisíc korun.

První místo a zlatou stuhu v letošním ročníku získalo Vysoké Pole na Zlínsku. třetím místem a bílou stuhou za činnost mládeže se mohou pyšnit Kateřinice.

Diplom za vzorné vedení kroniky připadl Valašské Polance, diplom za vzorné vedení obecní knihovny Ratiboři. Mezi osobnosti Programu obnovy venkova ve Zlínském kraji se zařadil také

Alois Lukša ze Zděchova za příkladnou péči o tradiční dřevěnici ve Zděchově.