Tak jako v loňském roce i letos obyvatelé Zlína zaplatí částku 500 korun. Úlevu ve výši čtyřiceti procent mají důchodci od věku pětašedesáti let, dále nezaopatřené děti do osmnácti let, osoby s obzvlášť těžkým zdravotním postižením, studenti ve věku od 19 do 26 let studující mimo území Zlínského kraje a také poplatníci, kteří bydlí v lokalitách mimo dostupná místa svozu.

„Úplně osvobozeni od poplatku jsou lidé, kteří bydlí v okruhu do pěti set metrů od skládky Suchý důl,“ sdělila mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Ne každý však podle ní povinný poplatek uhradí. „Několik tisíc lidí nám dluží částku převyšující jedenáct milionů korun,“ uvedla mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Podotkla, že město občany upozorňuje, aby si ve svém zájmu platby zkontrolovali, popřípadě pak přišli na oddělení daní a poplatků k vyrovnání dlužných částek. Hrozí jim totiž, že obdrží platební výměr s navýšením. Dlužné částky mohou být dokonce předány k vymožení exekutorovi.

Podobně jsou na tom i v Otrokovicích. Přibližně osm set lidí tam dluží částku pohybující se kolem půldruhého milionu.

„Řádná splatnost poplatku ve výši 480 korun je koncem dubna, ale umožňujeme jej uhradit bez sankce až do konce června. Poté neplatičům neuhrazenou částku navyšujeme o padesát procent, tedy na 720 korun. Vloni jsme takto prozatím vystavili kolem tisíce platových výměrů, přičemž jen navýšení představuje dvě stě tisíc korun. Připadne nám to s ohledem na ostatní občany města, kteří platí řádně a včas, spravedlivé,“ objasnila vedoucí oddělení místních poplatků a cen otrokovické radnice Ilona Svozilová.

Problémy s neplatiči mají však i menší obce. Například v Doubravách už několik let řeší problémy se dvěma osobami, které pravidelně částku nehradí. „Na zastupitelstvu jsme se loni rozhodli, že pokud tito lidé ani v tomto roce nezaplatí, předáme je k exekuci,“ varuje tamní starosta Jiří Šulák. Dodal, že nejhorší na tom je, že ani jeden z neplatičů nevypadá na to, že by si nemohl dovolit částku 420 korun ročně zaplatit.

Na velké množství dlužníků si naopak zatím nemusí stěžovat například ve Fryštáku.

„Rok od roku počet těch, kteří za svoz nezaplatí klesá, občané jsou spořádaní, evidujeme už asi jen pět procent neplatičů. Dlužná částka se pohybuje jen v řádech desetitisíců,“ řekl s potěšením starosta Fryštáku Lubomír Doležel.

Lidé letos zaplatí za odpady stejně jako loni 485 korun. Na uhrazení této částky mají čas až do 31. března. Děti do tří let a ty s těžkým zdravotním postižením jsou od poplatků osvobozeny. Vícečlenné rodiny uhradí částku pouze za čtyři z nich. Zvýhodnění jsou i studenti, kteří studují a dočasně bydlí jinde. „Pokud to doloží, zaplatí pouze polovinu poplatku,“ vysvětlil Doležel.

K městům, ve kterých je od prvního ledna poplatek vyšší, patří Brumov-Bylnice, kde lidé zaplatí místo původních 390 korun 450 korun a nebo Vizovice, kde občané místo 450 uhradí 480 korun.

Někde však nezáleží na věku ani na tom, kolik členů obývá jednu domácnost. Ceny za svoz odpadů se totiž určují podle velikosti popelnice a také četnosti vývozů, které si mohou lidé sami určit. Tak to alespoň funguje v Napajedlech.

„Pokud se jedná o nejběžnější typ odpadní nádoby, tedy sto dvacet litrů, jsou tady na výběr čtyři možnosti a tedy i čtyři různé částky k uhrazení,“ sdělila pracovnice oddělení životního prostředí v Napajedlech Stanislava Kozmíková. Za odpad svážený jednou týdně zaplatí domácnost 2040 korun, jednou za čtrnáct dní 1848 korun, v zimním období svážený jednou týdně a v letním jedenkrát za čtrnáct dní pak 1068. V případě, že jej nechají odvézt pouze jednou za měsíc uhradí částku 660 korun.

Vybrat a zaplatit službu mohou obyvatelé Napajedel od 1.ledna do konce února.

Pokud se objeví takoví, kteří si službu nepřijdou zaplatit a ani jí nechtějí využívat, musejí předložit, jakým způsobem odpady likvidují. V případě, že to neprokážou, jsou předáni na přestupkovou komisi a je s nimi vedeno správní řízení. To se týká porušení obecně závazné vyhlášky města o systému nakládání s odpady.

Stejný systém mají i ve Slušovicích. Za nádobu o obsahu 110 litrů vyvezenou 1× týdně se platí 1775 korun, v zimě vyvezenou jednou týdně a v létě každých čtrnáct dní 1465 korun. Pokud si nechají vyvézt popelnici jedenkrát za čtrnáct dní uhradí za ni obyvatelé 960 korun a pokud jednou za měsíc tak platí 575 korun..

„Všichni obyvatelé Vizovic pak ještě musí odvést povinný poplatek 120 korun, děti do deseti let a důchodci nad sedmdesát let pak polovinu,“ řekl starosta města František Pavelka. Doplnil, že uhrazení tohoto poplatku jim zaručuje bezplatné odkládání odpadů do místního sběrného dvora.