„Už mě to nebaví. S manželem nejsme zrovna nejmladší a tyto teplotní výkyvy nás po zdravotní stránce trápí. Je už načase, aby se počasí trochu umoudřilo, ale očividně to nemá ještě v úmyslu. Před pár dny nás trápila horka, teď je zase chladněji. Můj muž musel v úterý večer dokonce i zatopit," stýská si nad rozmary počasí pro Deník Gabriela Porybná ze Zlína.

V dalších dnech zase počítá s tím, že budou muset v domě zapnout klimatizaci.

„Letošní počasí nás vážně nešetří," dodává Porybná.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové máme opravdu před sebou tropické dny. Od soboty prý začne od jihu proudit do Česka tropický vzduch, který přinese už v neděli tropické teploty – v maximech naměříme až jednatřicet stupňů.

„Původ tropického vzduchu bude z Alžírska. Místo medardovského ochlazení (svatého Medarda 8. června, pozn. red.) nás čeká oteplení. Vyloučené nejsou ani teplotní rekordy. Naposledy takto bylo v roce 2003, to se rtuť teploměru vyšplhala až ke dvaatřiceti stupňům," informovala Dagmar Honsová.

V odpoledních hodinách se mohou vytvářet lokální bouřky z tepla. Tropy ukončí zřejmě příští čtvrtek přechod studené fronty," konstatovala Dagmar Honsová.

V pátek má být skoro jasno až polojasno, noční teploty se budou pohybovat od dvanácti do osmi stupňů. „Nejvyšší denní teploty pak budou od dvaadvaceti do šestadvaceti stupňů," upozornila Dagmar Honsová.

V sobotu bude skoro jasno až polojasno. Noční teploty se budou pohybovat mezi čtrnácti až deseti stupni, denní pak od čtyřiadvaceti do osmadvaceti stupňů. Neděle má být polojasná, odpoledne a navečer můžeme očekávat ojediněle bouřky.

Denní teploty až do středy se budou pohybovat do třiceti stupňů. Podle zlínské lékařky Renaty Tesaříkové z ordinace pro děti a dorost není nynější počasí pro lidský organismus vůbec ideální natož optimální. Zvláště kvůli teplotním skokům.

„Děti jsou více nachlazené, kašlou. V červnu jsou obvykle zdravé a ve školách nebývají zarýmovaní. Měli jsme ale pěknou zimu a kvůli tomu extrémně málo nemocných," konstatuje Renata Tesaříková.

Do ordinace jí v průměru přijde kolem třiceti pacientů denně, ne však každého z nich trápí nachlazení. Přesto je případů více než v minulých letech.

Například ve vozech Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice cestující vedrem trpět nebudou. Klimatizací je ovšem vybaveno šest autobusů a šest trolejbusů společnosti z celkového počtu asi devadesáti vozidel. „Uvnitř takových vozů se automaticky zapne klimatizace, jakmile teplota překročí sedmadvacet stupňů. Když klesne pod určitou teplotu, zase se vypne. V takových vozech visí informační letáky, které vyzývají cestující, aby neotevírali okna," doplnil mluvčí společnosti Vojtěch Cekota.

Byť tedy máme před sebou letní teploty, odborníci doporučují vyhýbat se slunečnímu záření v době od jedenácté do patnácté hodiny. Mimo tuto dobu je dobré aplikovat vhodný opalovací krém s UV filtrem, ať už na bázi chemických filtrů, či u citlivé a dětské pokožky na bázi minerálních filtrů.

„Pokud se člověk opaluje v nevhodnou dobu, následky mohou být aktuální (spálení od sluníčka, alergická kožní reakce) anebo chronické. Ty jsou ve svém důsledku nebezpečnější. Kůže je imunitně oslabená a mohou vznikat kožní nádory melanomového nebo nemelanomového charakteru. Nebo se jedná „pouze" o předčasné stárnutí kůže a vznik pigmentací či vrásek," vysvětlila mluvčí uherskohraďišťské nemocnice Dana Lipovská.

Milovník slunce by tak měl podle ní dodržovat zdravé zásady opalování – vhodnou denní dobu výskytu na slunci (ne mezi jedenáctou a patnáctou hodinou), pravidelnou a opakovanou aplikací opalovacích prostředků (30 a vyšší faktor v dostatečné vrstvě), eventuálně používat celkově vhodné výživové doplňky.

Vyrazit za vodou mohou od pátku například lidé na otrokovické koupaliště. Vše je tam už na sezonu připravené, areál otevřou tento pátek. „Vyměnili jsme mimo jiné celou fólii na bazénu," konstatovala mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová.