Obrazy daroval městu Vsetín jejich syn, nyní třiaosmdesátiletý Alexander Suczek, který žije ve Spojených státech amerických.

„František Hlavica namaloval obrazy mých rodičů, když se vzali. Po celou dobu, co jsem žil v domě svých rodičů, žil jsem i s těmito obrazy. Staly se tudíž součástí také mé osobnosti,“ líčil ve středu Alexander Suczek, který přicestoval na Valašsko podepsat se vsetínskou starostkou Ivetou Táborskou darovací smlouvu na obrazy.

Podle jeho slov je vsetínské muzeum nejvhodnějším místem, kde by obrazy měly být vystaveny. Robert Antonín Suczek se totiž právě ve Vsetíně narodil, přestože na Valašsku není příliš známý. Jeho jméno ale figuruje v knihách o největších osobnostech Spojených států, kde Suczek proslavil. Sestavil například první pohonnou jednotku poháněnou parní turbínou i vývěvu s ejektorem, kterou využívalo desítky let námořnictvo USA. Na kontě má přes dvě stovky amerických patentů.

Robert Antonín Suczek se narodil v roce 1883 a se známým vsetínským malířem Františkem Hlavicou studoval filozofii u prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Se svou první ženou pobýval nějakou dobu v USA, ale později se vrátili zpět do Česka. Ovdověl a zůstal sám s dvěma dětmi. Oženil se podruhé. S druhou manželkou odcestoval znovu do Ameriky.

„Maminka byla aristokratka z londýnské rodiny. Právě ona navrhla, aby se nechali s tatínkem zvěčnit. Nejprve oslovili jednoho pražského malíře. Otec se ale lekl jeho špatné pověsti, co týkalo se žen. Jelikož už ale měli rodiče podepsanou smlouvu, museli od malíře odkoupit obraz ve stejné hodnotě, jaké by namaloval. A otec ohledně portrétů oslovil svého kamaráda ze studií, výtvarníka Františka Hlavicu,“ vzpomněl Alexander Suczek.

Když se před několika lety Alexander Suczek stěhoval z rodinného sídla do menšího domu, z respektu ke svým rodičům i k umělci, který je vytvořil, hledal pro obrazy důstojné umístění. „Oslovil jsem muzea v Detroitu, kde můj otec pracoval, i ve Washingtonu, kde získal ocenění za svou práci. Odpovědí ale bylo, že obrazy jsou sice zajímavé, nicméně nikde pro ně není místo,“ líčil marnou snahu Suczek.

Řešení mu přihrál do cesty osud. Ve Spojených státech začal studovat formou výměnného pobytu Robert Primavesi z Mödlingu, partnerského města Vsetína. Rakušan bydlel shodou okolností u rodiny Suczeků a stali se přáteli. Alexander Suczek se mu zmínil, že hledá pro podobizny umístění. „Robert mě tehdy požádal o biografii mého otce a sám vypátral, že on i malíř František Hlavica se oba narodili ve Vsetíně,“ ocenil nyní již bývalý majitel obrazů.

Když o svém zjištění Robert Primavesi ve svém rodišti, netrvalo dlouho a představitel města Mödling se obrátil na vedení města Vsetín. Cesta k navrácení Hlavicových obrazů do rodiště jejich autora tím byla otevřená. S umístěním portrétů je samotný dárce velmi spokojen. „Muzeum ve Vsetíně je pro obrazy perfektním místem. Lepší místo jsme ani nalézt nemohli. A jsem přesvědčený, že moje matka, která je vlastně za vznik obrazů zodpovědná, se dnes šťastně usmívá,“ vyznal se ve Vsetíně Alexander Suczek. Od vsetínské starostky se mu dostalo příslibu, že po jeho otci vynálezci Robertu Suczekovi bude pojmenována některá ze vsetínských ulic.