Podle generálního ředitele Jednoty SD Ladislava Macka jsou členové cíleně manipulovaní a klamaní prázdnými sliby. „Potvrzují nám to při mnoha rozhovorech i jejich čím dál častějších stížnostech,“ uvedl Macek s tím, že členové družstva už nechtějí protistraně podepisovat žádné nevýhodné smlouvy a plné moci. 

Právní zástupce protistrany firmy Jednota obchodní a. s. Petr Maršálek uvedl, že vykoupit co nejvíce družstevních podílů bylo jejich primárním cílem. 

„Myslíme si, že někteří lidé už ke svému podílu nemají osobní vztah. Když je vykoupíme, dostanou slušný podíl za jejich majetek. Což se ukázalo jako dobré, protože máme vykoupených zhruba pět set podílů a lidé pořád prodávají,“ řekl na setkání se zaměstnanci v polovině ledna Maršálek. 

Zástupcům Coop Jednota obchodní a. s. se ale nelíbí navyšování členské základny. „K poslednímu říjnu evidovalo družstvo 1322 členů. Seznam je ale neaktuální. Zdravá základna je kolem jedenácti set lidí. Máme informace, že přijali kolem sto čtyřiceti členů a dalších dvě stě padesát nových jmen je v šuplíku. To už je trochu prasárna,“ míní Maršálek. 

Vlastník Coop Jednota obchodní Roman Staněk poukázal na nábor členů včetně lidí, jako je senátor Ivo Valenta i s rodinou. „Novým členstvím, svým i své rodiny, se chlubí i kontroverzní správce konkurzní podstaty hotelu Tatra Petr Bernátek. Kamarád pana Valenty,“ podotkl Staněk. 

Ivo Valenta členství nepopírá. „Nikdy jsem se netajil tím, že jsem družstevníkem. Členem Jednoty jsem byl již v minulosti. Mohu mluvit pouze za sebe, své nejbližší a přátele, kteří mají k Valašsku kladný vztah a zájem na tom, aby zde fungovaly veškeré služby, tedy i Jednota,“ vzkázal Valenta. 

Generální ředitel Jednoty SD Vsetín Ladislav Macek přesné údaje o aktuálním počtu členů družstva ani informaci o nově přijatých členech neposkytl. „Jde o interní a neveřejnou záležitost našeho družstva. Můžu ubezpečit, že jsme postupovali v souladu s platnými stanovami,“ ujistil Macek. 

Nepřehlédnutelným krokem podnikatele Romana Staňka je jeho plán s mimořádným členským vkladem ve výši třiceti milionů korun, který by „nalil“ do družstva. Tím by se podle něj přestaly platit úroky z kontokorentů od bank. Peníze by použil na restrukturalizaci snížení počtu zaměstnanců v kancelářích a zvýšení mezd zaměstnanců o tři tisíce měsíčně. 

Nynější šéf Jednoty SD Vsetín Ladislav Macek označuje tento krok za další z dlouhé série prázdných slibů a gest, jak dostat lidi na svou stranu. „I kdyby to byla pravda, třicet milionů vystačí při současných šesti stech zaměstnancích a příslibu navýšení mezd o tři tisíce na přibližně jeden rok. A co pak? Kolik zaměstnanců by dostalo výpověď?“ položil otázku Macek. 

Za restrukturalizací se podle Macka skrývá skutečný záměr Romana Staňka a Jednoty obchodní tedy uzavření většího počtu prodejen, zrušení některých činností a služeb a v návaznosti na to velké propouštění zaměstnanců.