Bezpečnostní situace na trati lidově nazývané Rožnovka se má nyní výrazně zlepšit. Správa železniční dopravní cesty (ŠZDC) investuje více než 51 milionů korun do oprav pěti přejezdů dosud označených jen výstražnými kříži. Dělníci se pustí do práce 22. listopadu a skončí 5. prosince.

Objížďky

Motoristé musí počítat s objížďkami. „Zejména obyvatelé Hrádku budou muset celou vesnici objíždět. Problém je, že cesta, která vede přes Krhovou, je dost úzká. Takže bude potřeba větší obezřetnosti," přiblížil místostarosta Krhové Alois Bayer. Omezení se dotknou i dalších vesnic na trati.

Výluka

Chystá se také úplná výluka vlaků na trase MeziříčíRožnov, která začne v sobotu 22. listopadu v 7 hodin a 10 minut ráno. „Výluka na této trase bude nepřetržitá. Časy odjezdů vlakových spojů se nezmění. Vlakovou přepravu ale nahradí autobusové spoje," potvrdila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Dodala, že dopravní omezení skončí 5. prosince v 18 hodin.

Novinky

Na pěti přejezdech v Krhové, Hrachovci a Zašové dělníci nově namontují výstražnou světelnou signalizaci, na dvou místech přibudou i závory. Oproti původním křížům tak výrazně vzroste jejich bezpečnost.

Vlaky tady také budou moci projíždět rychleji. „Současná traťová rychlost je vzhledem ke špatným rozhledovým poměrům omezená. Jsou zde zavedené pomalé jízdy čtyřicet kilometrů v hodině," uvedl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Po úpravách se rychlost zvýší na 60 kilometrů v hodině, do budoucna ještě poroste.

Nejhorší Střítež…

Martin Drápal z Drážní inspekce připomněl, že trať Valašské MeziříčíRožnov byla v roce 2010 vyhodnocena jako trať s největším poměrem nehod na kilometr. „V tomto roce došlo k šesti střetnutím během pětadvaceti dní," uvedl Martin Drápal.

Odkázal také na statistiky, podle kterých se nejvíce střetnutí s nejvážnějšími následky událo od roku 2008 na přejezdu ve Stříteži nad Bečvou, který je zabezpečen pouze výstražnými kříži doplněnými o značku STOP. „Střetnutí bylo celkem šest a zahynuli zde dva lidé," řekl Martin Drápal.

…oprav se nedočká

Zároveň ale upozornil, že přejezd ve Stříteži mezi pěticí vybraných k blížícím se opravám chybí. To ostatně potvrdil také Marek Illiaš z tiskového oddělení SŽDC. „K rekonstrukci prioritně vybíráme ty přejezdy, které jsou osazeny nejstaršími typy zabezpečovacích zařízení. V příštích dvou letech hodlá SŽDC do jejich rekonstrukcí investovat zhruba dvě miliardy korun," řekl Marek Illiaš.

Areál Tesla

Řidiči osobních i nákladních aut budou muset do areálu Tesly jezdit objízdnou trasou přes světelnou křižovatku U Janíků a ulici 1. máje.

Ve snaze co nejvíce zmírnit dopad těchto oprav na Rožnovany a minimalizovat jejich dobu předložila rožnovská radnice ve svém vyjádření k uzavírce několik požadavků. „Požadujeme, aby uzavírka byla vyhlášena až se skutečným zahájením prací. Nejlépe hned v sobotu 22. listopadu, kdy je o víkendech samozřejmě na přejezdu menší provoz," uvedl Dalibor Kubiš z odboru dopravy a správy majetku rožnovského městského úřadu. Město podle něj také požaduje, aby byl přejezd otevřený hned po dokončení.