Společnost již vypsala veřejnou zakázku na zhotovitele,“ uvedl Mojmír Pehal z Povodí Moravy s tím, že stavební práce začnou zřejmě již letos. Cenu stavebních prací na zvýšení kapacity současného přelivu podnik odhaduje na zhruba 80 milionů korun. „V okamžiku, kdy je naplněna maximální kapacita spodních výpustí, odvádí vodu z přehrady rovněž bezpečností přeliv,“ poznamenal Pehal.

Přeliv tak zabraňuje přetékání vody přes samotnou hráz, což by ji mohlo poškodit. Lidé a rekreanti z okolí Bystřičky mají ještě v živé paměti rozsáhlé opravy, kterými přehrada před několika lety prošla. „Zatím jsem o dalších úpravách nic neslyšel. Doufám, že se vyhnou hlavní turistické sezoně,“ přál si jeden z tamních chatařů. Přehrada Bystřička je jednou z nejstarších v zemi. Letos v červnu uplynulo 100 let od schválení projektu přehrady. V roce 1910 začali dělníci s hloubením základů pro hráz.

V roce 1912 vodní dílo, které slouží například k snížení povodňových průtoků, akumulací vody pro výrobu elektřiny a rekraci, dokončili. Povodí Moravy připravuje i další investice, jež mají ochránit obyvatele Zlínského kraje a jejich majetek před velkou vodou. Jde především o stavby, které zvýší ochranu Uherského Hradiště a sousedního Starého Města, dále pak Slavičína a Tlumačova na Zlínsku. Například jen zvýšení kapacity koryta Moravy v okolí Uherského Hradiště si vyžádá asi zhruba sto sedmdesát milionů korun.