„Nevšiml jsem si, že by se něco výrazně změnilo. Na úřadech je to stále stejné a vždy stačilo zajet jen do Vsetína,“ řekl například Radan Kaňák z Ratiboře.

A další lidé jeho názor potvrzují. „Osobně jsem to ani nezaregistrovala. Nijak se mě to nedotklo,“ uvedla Silvie Škrobáková ze Vsetína.

Stejně smýšlejí i místní živnostníci. „Doteď jsem žádné výrazné změny nezaregistroval. Jedině, že krajským městem je Zlín, ale tam skoro nemusím,“ pokrčil rameny živnostník Radek Olšák z Valašského Meziříčí.

A podnikatel Petr Mičkal z Rožnova pod Radhoštěm míní podobně. „Vznik Zlínského kraje mi živnost nijak neovlivnil. Stále to vyjde nastejno,“ řekl živnostník.

Vznik krajů se výrazně nedotkl ani starostů. „Jediné, co bych k tomu mohl říct je, že do Zlína se kvůli špatnému dopravnímu spojení dostáváme o něco hůř. Jinak se pro nás absolutně nic nezměnilo,“ řekl Pavel Mana starosta Dolní Bečvy.

První snahy o posílení identity kraje na Zlínsku začaly založením časopisu ZVUK, což byla zkratka Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště a Kroměříž.

Roku 1993 pak navrhli místní představitelé záměr, vytvořit ze Zlínska správní celek. „To se ale neustále odkládalo, jak jen mohlo,“ uvedla mluvčí Zlínského kraje Helena Mráčková.

V roce 2000 začal Zlínský kraj oficiálně fungovat, ale ještě dva roky souběžně plnily svou činnost i okresní úřady. „Ty se definitivně zrušily až o dva roky později. Poté přešly všechny kompetence na kraj a obce,“ doplnila Mráčková s tím, že vznik kraje je podrobně vylíčen v knize Putování časem Zlínským krajem.