Z místa odtékalo dvě stě litrů vody za vteřinu. Bez nezbytné tekutiny zůstala téměř třetina obyvatel Vsetína.

„Voda prýštila ze země u školy. Ze Sychrova se nedalo skoro odejít, byl to takový poloostrov,“ popsal situaci Sychrovan Petr Dvořák. V horní části, kde bydlí, jim voda z kohoutků ještě po třinácté hodině tekla.

Bez přítoku zůstala spodní část sídliště už před jedenáctou hodinou. Pětaosmdesátiletá Věra Marečková vodu postrádala.

„Stavil se za mnou vnuk a donesl mi dva litry v petce, abych si mohla aspoň uvařit oběd. Jinak nevím, musela bych zajít do obchodu na nějakou balenou vodu,“ rozmýšlela důchodkyně.

V úvahu přicházelo i zásobování postaru.

„Dříve jsme tak na dědině pro vodu chodívali normálně. Kdyby sloužilo zdraví, zase vezmu kýbl a zajdu si do přistavené cisterny. Takto budu muset požádat vnuka,“ dodala.

Pracovníci společnost Vodovody a kanalizace Vsetín (VaK) dali k dispozici tři cisterny. Dvě na Sychrov, třetí, pojízdnou po trase Sychrov - Horní Město - Jasenka - ul. 4 Kvěna.

Z cisteren budou muset obyvatelé získávat vodu nejméně do půlnoci.

„V této chvíli nevíme, co bude oprava vyžadovat. Dokud není odkopané místo havárie, nedá se určit rozsah poškození. Až ho budeme znát, odhadneme také dobu opravy,“ vysvětlil kolem třinácté hodiny, přímo z místa havárie ředitel společnosti VaK Roman Pilař s tím, že odstávka potrvá do pozdních večerních hodin.

Odtok dvě stě litrů za sekundu považuje Pilař za havarijní.

„Je to poměrně velká porucha. Dotkne se celého Sychrova a přilehlého okolí. Materiálově jsme na opravu připravení, ale vždy se může objevit nějaké překvapení,“ doplnil Roman Pilař.

Radnice využila městského rozhlasu, kterým o havárii informovala obyvatele Vsetína.

„Jedná se o krizovou situaci, ke které hlásič slouží. Jednak teče celým Sychrovem potok a za druhé bude skoro třetina Vsetína bez vody,“ vysvětlil místostarosta Vsetína Tomáš Pifka.

Kromě Sychrova se havárie dotkla také obyvatel Horního města, dolní části Jasenky a ul. 4. května.