Hygienici v minulém týdnu potvrdili onemocnění touto chřipkou, oficiálně označovanou Pandemic (H1N1) 2009, u hráče týmu staršího dorostu Valašského hokejového klubu (VHK) Vsetín.
Všechna nejbližší utkání dorostenců vedení klubu odvolalo. Na Valašsku se jedná už o třetí případ výskytu prasečí chřipky od začátku šíření pandemického viru.
Výskyt onemocnění novou chřipkou potvrdili také představitelé vsetínského hokejového klubu. „Jeden případ je potvrzený. Obrátili jsme se proto na pracovníky hygieny,“ informoval sportovní ředitel klubu Alexej Jaškin.
Jednatel VHK Stanislav Pavelec uvedl, že v tomto případě šlo pouze o lehčí průběh onemocnění. „Nemocný je v tuto chvíli v domácím ošetření. Předpokládáme, že se zanedlouho opět zapojí do tréninků,“ sdělil Pavelec.
Zpřísněná opatření nyní platí i pro ostatní hráče celku dorostu. „Nejde o žádný extrém, v podstatě stejná opatření jako proti běžné chřipce. Doporučili jsme hráčům zvýšený přísun vitamínů, každý ať si hlídá svou láhev, ať nekýchá do prostoru a podobně,“ vyjmenoval Pavelec. S tím, že klub také odložil utkání, která měl celek odehrát v tomto týdnu.
Podle jeho slov ale není třeba situaci na zimním stadionu nijak dramatizovat. „Z pohledu přijatých opatření a rozsahu byla daleko horší loňská žloutenka v A týmu. Po každém tréninku se museli například důkladně dezinfikovat toalety a podobně,“ připomněl Pavelec.
Onemocnění virem H1N1 u hráče dorostu potvrdili pracovníci hygienické stanice při laboratorních testech. Klubu doporučili protiepidemická opatření, která jsou účinná i u běžné sezónní chřipky. „Všechny osoby, které byly v kontaktu s nemocným a vykazují známky onemocnění, jsme poučili o tom, aby zůstali doma v izolaci po dobu sedmi dnů,“ přiblížila vedoucí vsetínského protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Zlín Jana Hošková.
V okrese Vsetín jde podle ní o třetí onemocnění prasečí chřipkou. „Zbylá dvě jsme dříve potvrdili laboratorními testy u osob z Rožnovska a Valašskomeziříčska,“ prozradila Hošková.
Odborníci radí, že jakmile na sobě člověk zpozoruje potíží spojené s chřipkou je nutný sedmidenní klidový režim na lůžku. „Dále dostatečné množství tekutin, vitaminy C a také antipyretika, analgetika,“ vyjmenovala Hošková.
V případě, že se za tři dny od onemocnění opětovně stoupne horečka, objeví se dechové obtíže, zvýšená dušnost a výrazné bolesti hlavy, je podle ní nutné obrátit se na praktického lékaře.