Obavy z nemoci však prozatím nejsou v regionu příliš veliké. „Nedá se říci, že bych se přímo bál. Prozatím všude zaznívá, že prasečí chřipka je v podstatě stejná jako ta normální. Tu jsem vždycky zvládl,“ nechal se slyšet Petr Šulák ze Vsetína.

Podobně se o zaznamenaných případech nákazy virem Pandemic H1N1 vyjadřují také pracovníci vsetínské pobočky Krajské hygienické stanice (KHS).

„Většina onemocnění proběhla formou lehké virózy. Pouze tři pacienti byli hospitalizováni na odděleních ARO v nemocnicích,“ potvrdila vedoucí vsetínského protiepidemického oddělení KHS Jana Hošková.

Přesto už odborníci sáhli k opatřením, která mají šíření nejen nové, ale také běžné chřipky ztížit. „Oslovili jsme všechna školská zařízení a doporučili omezit, či úplně zrušit plánované hromadné akce dětí a studentů,“ přiblížila Hošková.

Na rozjíždějící se chřipkovou epidemii už zareagovaly také obě nemocnice v okrese Vsetín. Ve Valašském Meziříčí platí zákaz návštěv zařízení už od druhé poloviny minulého týdne.

Důvodem je hospitalizace muže středního věku s prasečí chřipkou. Podle mluvčího nemocnice Tomáše Želazka je pacient stále ve vážném stavu v izolaci ARO a je pod intenzivní kontrolou.

„Před dvěma dny nám navíc přibyl další pacient s nákazou virem pandemic H1N1. Také jeho stav je vážný,“ prozradil Želazko. Podle jeho slov narůstá také počet pacientů s běžnou chřipkou. „I proto o zrušení zákazu návštěv v tuto chvíli vůbec neuvažujeme,“ dodal mluvčí.

Ve středu 18. listopadu v poledne se pro návštěvy zavřely také dveře všech lůžkových oddělení vsetínské nemocnice.

„Důvodem je narůstající počet pacientů s akutním respiračním onemocněním včetně jednoho pacienta s virem H1N1,“ vysvětlila náměstkyně ředitele pro odbornou péči Jaroslava Hrabicová. Omezení se podle ní nijak nedotkne běžného provozu oddělení či ambulancí.

V celém Zlínském kraji hygienici do dnešních dní otestovali přibližně sto lidí kvůli podezření na nový typ chřipky. Ve třiatřiceti případech se podezření potvrdilo.

„Už se nejedná pouze o importované případy třeba ze Spojených států, Španělska, Taiwanu, Řecka či Bulharska. Poslední zachycení pacienti získali nemoc na našem území,“ upozornila Hana Tkadlecová, vedoucí protiepidemického odboru KHS ve Zlíně.

V naprosté většině těchto případů zůstávají lidé v domácí izolaci do výsledků vyšetření nebo sedm dní od propuknutí onemocnění.

Preventivní opatření proti chřipce se přitom podle hygieniků nemění. Je důležité vyhýbat se kontaktu s nemocnými, mýt si pravidelně ruce, nepůjčovat si od ostatních mobilní telefony, sklenice, příbory či u dětí hračky.

Je dobré zdržet se také pozdravů podáním ruky či líbáním. Důležitý je zvýšený přísun vitamínů ať už z ovoce či zeleniny.