Ještě před tím, než se průvod vydal na cestu, si mohli účastníci za doprovodu DJ Jana Witeka vyrobit transparent nebo se nechat nalíčit. U jednoho ze stánku bylo k dispozici petice za manželství pro všechny.

Desetitisícového průvodu se letos zúčastnili i někteří politici a známé osobnosti. Mezi nimi například vicepremiér Ivan Bartoš nebo ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (oba Piráti). Na sociálních sítích svou účast avizoval i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Svou účast přislíbili i někteří politici ze stran, které podporují projednávanou novelu zavádějící možnost uzavření manželství stejnopohlavními páry. Návrh je ve Sněmovně před druhým čtením, které se uskuteční nejdříve v listopadu.

Homosexuální pár, ilustrační foto
Manželství pro všechny? EU se chystá nařídit jeho uznávání po celé Unii

Účastníci se vydali z dolní části Václavského náměstí po půl jedné odpoledne. Trasa vedla ulicí Na Příkopě a dále Celetnou na Staroměstské náměstí. Z něj pokračovala Pařížskou ulicí, následně přes Čechův most a po schodech vzhůru na Letnou, kde stojí Pride Park s hudebním programem na šesti různých pódiích, jsou tam mimo jiné stánky s jídlem a pitím,

V rámci koncertů vystoupila americká zpěvačka LP, která v Praze natočila videoklip. LP se identifikuje jako genderově neutrální. Zpěvačka navštívila metropoli už v letošním květnu, kdy točila klip k písni One Like You.

Zdroj: Youtube

„My jsme sem přišli náhodou, nejsme z Prahy a chtěli jsme se jen mrknout na Václavák. Víme ale, proč tu pochod je. Přímo názor nemáme, ať si každý žije po svém, jak potřebuje,“ sdělili Miloš s partnerkou, kteří se u akce nachomítli náhodou a sledovali ji se zájmem.

„Jsem tu prvně, přišla jsem, abych podpořila LGBT komunitu. Je tady na mě teda hodně lidí, to jsem nečekala,“ řekla pražačka Mimi.

Pochod Prague Pride 2023.Pochod Prague Pride 2023Zdroj: Deník/Eliška Stodolová

V průvodu šla i Klára, držeůa cíp několikametrové duhové vlajky. Na akci přijela z Tábora. „Jsem součástí LGBT komunity a chtěla jsem se zúčastnit i pomoct, proto tu dobrovolničím. Myslím, že se pohled politiků na komunitu zlepšuje, ale pořád by to mohlo být lepší,“ pronesla usměvavá Klára.

Na akci dohlížela policie, záchranka i vrtulník. Panovala přátelská atmosféra.

Dorazili i odpůrci akce

I letos se na akci vydalo několik odpůrců. Zhruba dvě desítky se sešly u sochy svatého Václava. Měly transparenty s hesly „Pride. Láska neni pýcha“, „Ježíš je láska. Chce Ti pomoct“ nebo „Česko není Sodoma“ a dohadovali se s účastníky průvodu. Policisté ověřili podle zpravodajky ČTK jejich totožnost.

Přehlídka Prague Pride s průvodem se uskutečnila poprvé v srpnu 2011. Tehdy vyvolala bouřlivé protesty konzervativců. Podle nich byl festival obscénní a nevkusně vnucoval ideologii homosexualismu. Tento pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle něhož bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. V dalších letech protestní akce postupně slábly.