Projekt „Neboj se pomoci“, pro který Vendula pracuje, je zaměřený na laickou první pomoc u žáků do 18 let. Cílem je dokázat nejen dětem, že první pomoc není nic složitého a že to zvládne opravdu každý. Vendula Pořická se svou kolegyní Kateřinou Koníčkovou školí jak „prvňáčky“, tak i dospívající.

„Každé věkové skupině musíme uzpůsobit formu vysvětlování. Během dvou hodin, kdy školení trvá, samozřejmě nelze předat všechny informace,“ říká na úvod Vendula Pořická. V kurzu se snaží předat dětem co nejvíce zkušeností.

„Dbáme hlavně na praktickou část, protože máme za to, že cvikem se člověk více naučí a hlavně si to zapamatuje,“ dodává záchranářka.

Ilustrační foto.
Valašské Meziříčí zvýší po 18 letech poplatek za odpad

Děti stejně jako v běžném životě i při školení baví více praxe než teorie.

„Mám radost, když vidím zájem u všech dětí, ale i učitelů,“ pokračuje Vendula Pořická.

Děti baví historky z terénu

Projekt „Neboj se pomoci“ trvá celý rok 2023. Za tuto dobu mají obě zdravotní sestry za úkol proškolit nejméně 500 dětí ve Zlínském a Olomouckém kraji. Žáky nejvíce zajímá nepřímá srdeční masáž a transport zraněného.

„Hodně se také ptají, proč takovou práci vůbec děláme,“ pokračuje záchranářka. Nejdůležitější podle ní je děti zaujmout.

Součástky z Rožnova míří převážně do automobilů a komunikačních technologií, počítačů, ale také do spotřební elektroniky, průmyslu, energetiky a celé řady dalších odvětví.
VIDEO: Rozšíření výroby v rožnovské Onsemi by přineslo 1000 pracovních míst

„Při výuce děti asi nejvíc baví, když jim říkáme, co jsme zažily v terénu. Pokud jim řeknete nějakou historku z praxe, hned je to více zajímá a máte u nich vyhráno. Další minuty jsou totiž bez vyrušování,“ pochvaluje si Pořická.

Udržet si u žáků pozornost však bývá složité.

„V dnešní době má každé dítě mobil nebo notebook i v hodině. My si ale umíme zjednat pořádek, stačí jim výklad podat zábavnou formou a je vyhráno,“ dodává s úsměvem Vendula Pořická.