Třiapadesátiletá Jiřina Zemánková z Valašského Meziříčí má dlouhodobé problémy s krevním tlakem. Možnost svěřit se do rukou expertů ráda podle svých slov přivítá. „Vloni nabídli testování zdarma i radu lékaře a nemusela jsem čekat ve frontě. Využiji tuto možnost i letos," těší se Mziříčanka.

Největší zájem je podle pracovníků nemocnice o různá vyšetření.

„Zvlášť teď, když se blíží léto, mohou si lidé nechat vyšetřit pigmentová znaménka. Tyto problémy běžně zanedbávají," upozornila mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Pro návštěvníky mají zdravotníci připraveno celkem patnáct stanovišť zaměřených na různé zdravotní obory.

Letošní novinkou je výuka samovyšetření prsou. „Trend výskytu onemocnění prsou je vzrůstající a chceme upozornit i mladší generaci na to, aby riziko nepodceňovala," uvedla Miloševská.

Jde už o devátý ročník, který zahrne bezplatné poradenství v pestré škále oborů, ukázky i nácvik první pomoci nebo také trénink správné hygieny rukou.

Zájemci navíc uvidí i prezentaci přístrojů užívaných v gastroenterologii, ukázky estetické medicíny a také prezentaci produktů zdravé výživy.

Děti i dospělí si pak také mohou prohlédnout ukázky první pomoci a sami si ji vyzkoušet, stejně jako potrénovat správné mytí rukou.

Na akci budou k dispozici zejména odborné poradny jako například výživová poradna, poradna pro odvykání kouření, cévní poradna, poradna při otocích a bolestech nohou nebo poradna chronických ran. „Nabízet ale budeme i některá vyšetření jako například měření EKG a krevního tlaku, vyšetření funkce plic či SONO štítné žlázy, a to bezplatně všem zájemcům," doplnila hlavní sestra Nemocnice Valašské Meziříčí Jana Pelikánová.

Den otevřených dveří se uskuteční v areálu nemocnice od 13.00 do 17.30 hodin a pro všechny návštěvníky je zdarma.

TÁŇA MARKOVÁ