VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce s hlínou na kruhu je nebezpečně lákavá, říká redaktor Deníku

Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ - Hrnčířství je jedním z nejstarších řemesel v historii lidstva vůbec. Svědčí o tom četné archeologické nálezy předmětů z pálené hlíny mnohdy staré i desítky tisíc let.

16.6.2015
SDÍLEJ:

Práce na hrnčířském kruhu.Foto: Michaela Burdová

Je pravda, že v dnešní době nahrazují užitkovou keramiku výrobky z „modernějších" materiálů. Hrnčířství ale zůstalo oblíbeným uměleckým řemeslem. A šikovní hrnčíři jsou vždycky středem pozornosti na nejrůznějších jarmarcích a setkáních řemeslníků.

Také mně se práce na hrnčířském kruhu vždycky líbila. Možnost vyzkoušet si ji vlastníma rukama se mi naskýtá ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde se mne ujímá vynikající keramička a také grafička a ilustrátorka Ludmila Vašková.

Dohodneme se na tom, že jako začátečník, jehož zkušenosti s točením na kruhu a zpracováním hrnčířské hlíny se rovnají nule, se pokusím vyrobit jednoduchou misku.

Hrnčířský kruh a nezbytné pomůcky jsou umístěné v rozměrném stanu, do kterého se nemilosrdně opírá slunce. Uvnitř je horko a příšeří. „Je to jako za starých časů. Dříve lidé také neměli v dílnách příliš světla," usmívá se má dnešní lektorka Ludmila Vašková.

Fasuji zástěru. Železitá hlína, se kterou budeme pracovat, totiž prý na oděvu velmi dobře drží a nedá se úplně vyprat. Že se ušpiním, s tím jsem ale při práci s hlínou počítal.

Krok první: příprava hlíny. „Hlínu, kterou kupuji, vždy vkládám mezi vlhké hadry, aby zvláčněla," popisuje keramička, zatímco mi přidělí rudohnědou hroudu mazlavého materiálu. Mám ji hníst jako těsto. Tak hnětu. Tlakem obou dlaní dostává hlína tvar nápadně připomínající zvířecí hlavu. „Říká se tomu buvol. Právě proto, jaké zvíře připomíná," dostává se mi vysvětlení.

Z připravené hlíny oddělujeme menší polovinu základ pro mou budoucí první misku. Z hroudy je ještě potřeba důkladným zpracováním dostat pryč všechen vzduch. Pak ji mohu umístit do středu hrnčířského kruhu. „Pokud jde o točení na kruhu, i lidé, kteří to studují na uměleckoprůmyslových školách, říkají, že jim mnohdy čtyři roky na dokonalé zvládnutí techniky nestačí," uklidňuje moje obavy z premiéry Vašková.

Kruh je elektrický, pod pravou nohou plyn, kterým se přidávají otáčky, pod levou brzda. Roztáčím jej a s pomocí Ludmily Vaškové umisťuji připravenou hlínu pevně do jeho středu.

Přitom se snažím pochytat všechny cenné rady: kruh se nesmí přestat točit, je potřeba stále přidávat vodu, důležité je najít koordinaci tedy vyvážit otáčky kruhu s prací rukou. „Rozhodně by se kruh neměl točit rychleji, než jak jsou ruce schopné zvládnout tvarování hlíny," upozorňuje mne paní Vašková.

Bochánek hlíny na roztočeném kruhu zatím jen málo připomíná výrobek, ke kterému směřujeme. „Tomuto s dětmi říkáme pudink. Teď musíme vyrobit takzvanou kachlici," dozvídám se. Znamená to, že je potřeba prsty proniknout do roztočené hroudy, vytvořit dno a potom pomalu vytahovat hlínu do stran. Cílem je získat ode dna až k okrajům stejně široké stěny.

Ludmila Vašková mi jednotlivé kroky maluje na papír. Mezitím poznávám, co se stane, když nedodržím jednu z dříve daných rad. Kruh se točí rychleji, než stíhám tvarovat hlínu a materiál se začíná stáčet do nepravidelné vrtule. Naštěstí rychlý zákrok keramičky zajistí, že dosavadní práce nepřijde vniveč.

Po chvíli už prsty získávají jakous takous jistotu a můžu si dovolit misku nahoře mírně rozšířit. Kupodivu má celkem pravidelný tvar. Teď můžu savou houbičkou opatrně odstranit přebytečnou vodu. „Máte výborný výsledek," chválí mou prvotinu Ludmila Vašková.

Samozřejmě to má své mouchy, ale já jsem se svou hrnčířskou premiérou spokojený. Zbývá jen nechat hlínu pořádně vyschnout, ozdobit a vypálit, případně potom glazurovat. To už si ale nechám zase na jindy.

Věřím, že na opakování opravdu dojde. V jednom totiž musím s paní Vaškovou rozhodně souhlasit: práce na kruhu je až nebezpečně lákavá a zajímavá.

Autor: Michal Burda

16.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto

Hledáme OBCHODNÍKA DISTRIBUCE do týmu regionálních deníků

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

V rožnovském parku zpívalo koledy šest set lidí

FOTOGALERIE / Rožnově pod Radhoštěm se letos ke zpívání koled připojili poprvé. A byla to premiéra, jak se patří. U Hudebního altánku v městském parku se ve středu 13. prosince sešlo více než šest lidí.

V Halenkově byly hlavními zpěváky děti z Kyčery

FOTOGALERIE / U rozsvíceného vánočního stromečku v Halenkově dominovaly ve středu mezi zpěváky koled děti z místního folklorního souboru Kyčera. 

Při zpěvu koled si rozsvítili stromeček

FOTOGALERIE / V Janové dorazilo na letošní zpívání koled přes osmdesát lidí. Zaplnili prostranství před úřadem i hasičskou zbrojnici. Ještě před tím, než zazpívala Janová Česku, se představily děti místní mateřinky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT