„Je to pěkné, všichni co chodí kolem, to chválí a fotí. Ještě nikdy tady nic podobného nebylo. A to tu bydlím už padesát let,“ zalovil v paměti obyvatel Ohrady Vladimír Pekař.

Dodal, že podobné, i když daleko menší mohyly, stavěl i on.

„My jsme to stavěli na horách a říkali jsme tomu mužíci. Vyznačovali vysokohorské trasy,“ vysvětlil Pekař.

O životnost až metr vysokých mohyl má strach další obyvatel Ohrady František Trochta.

„Je to pěkné, ale až přijde voda, tak to všechno smete,“ vyjádřil obavu Trochta.

Další újmu mohou způsobit vandalové.

„Asi čtyři sošky už někdo rozboural, ale autor říkal, že mu to nevadí a postaví je znova,“ řekl Trochta.

To potvrdil i samotný autor Karel Malina z Rokytnice.

„Asi dvakrát už mi to bourali, ale neodradilo mě to. Stejně jsem to postavil znova,“ říká nadšenec Malina, povoláním zedník.

Historii a význam mohyl zvaných mužíci, moc nezná. Kdysi je viděl na horách a zalíbily se mu. Proto je začal stavit na Bečvě, aby tok řeky oživil.

„Chtěl jsem lidi nějak zaujmout, aby jen tak nejezdili kolem Bečvy, ale zastavili se a podívali. Je to takové nezvyklé,“ vysvětlil Malina.

Potvrdil, že zájem lidí je velký, lidé si mohyly prohlíží a fotí.

„Přišel za mnou i mladík, jestli mi nemůže pomoct. Poradil jsem mu, ať zkusí něco sám. Když není moc vody, kameny se dobře hledají,“ popsal Karel Malina.

Mohyly, kterých je teď už téměř padesát, staví bez nářadí jen rukama. Za víkend jich zvládne i deset. Lidé nevěří, že nepoužívá pojivo.

„Když zvedneš kámen, musíš najít těžiště a stabilitu. Všechno je to bez spojovacích materiálů,“ vysvětlil stavitel Malina, který nehodlá trhnout rekord v počtu mohyl.

„Nemám vizi, že bych musel překonat nějaký počet. Spíš jsem přemýšlel, že půjdu směrem do města a budu stavět třeba u parku,“ prozradil své záměry Karel Malina.