Nic špatného na půjčkách na vánoční dárky nevidí Jan Václavík z Valašského Meziříčí. „Jde jen o to, důkladně se seznámit s podmínkami půjčky. Člověk by do nich neměl jít bezhlavě. Ale z principu na tom nic špatného nevidím," míní Meziříčan.

Opačného názoru je ale Alena Šebestová ze Vsetína. „Nikdy bych na nic takového nepřistoupila. Navíc, Vánoce nejsou o honosných dárcích. Jsou o setkávání se svými nejmilejšími, rodinou a tak. Stačí ze srdce darovaná maličkost," je přesvědčena Alena Šebestová.

Zvýšený zájem o půjčky potvrzují v tomto období obchodní zástupci poskytovatelů půjček z mimobankovního sektoru. „Je to obvyklé. Pravidelně před dovolenýma a zejména před Vánocemi zaznamenáváme zvýšený zájem o naše služby. Lidem ale vždy řádně podmínky půjčky vysvětluji a upozorňuji je na všechna možná úskalí," uvedla Marie, vsetínská obchodní zástupkyně soukromé finanční společnosti.

Psycholožka radí: Nepůjčovat si na dárky

Navzdory lákavým nabídkám ze strany půjčovatelů odborníci na psychologii člověka lidi před přijímáním předvánočních půjček varují. „Je to velmi nebezpečná záležitost. Ať už půjčku poskytuje kdokoliv," upozornila Alexandra Švecová ze vsetínské ordinace klinické psychologie.

Nabádá pravý opak. Nepůjčovat si.

„Vždyť snad ani nikdo nemůže mít radost z toho, že dostal dárek třeba od babičky, na který si ona půjčila," vyjádřila se psycholožka.

Rozhodnutí je ale podle ní na svobodném rozhodnutí jednotlivce.

Psychologové nicméně upozorňují, že lidé často důsledky přijetí půjčky nedomyslí.

Nabízené půjčky se podle nich mnohdy tváří nevinně. Odpustí třeba i několik splátek, ale nakonec je všechno jinak.

Před takzvanými vánočními půjčkami varuje také ředitelka Vzdělávacího a komunitního centra Integra Vsetín a vedoucí občanské poradny Soňa Zelíková.

Lidé uvržení do splátkové pasti, řeší situaci až sebevraždou

Půjčit si na Vánoce je podle ní snadné. Ale může přijít situace, kdy takový úvěr není z čeho platit. „Tak si vzpomeneme na usměvavou paní z televizní reklamy, která se tváří jako rodinná kamarádka a vždy pomůže. Zavoláme si na rychlou půjčku, abychom uhradili předchozí splátku, a už se takzvaně vezeme. Následuje kolotoč upomínek, SMS, žaloby, soudy, platební rozkazy, exekuční příkazy," domýšlí následky ředitelka.

Psychologové a psychiatři současně upozorňují na to, že po původně šťastných a bohatých Vánocích přicházejí někdy šedivé a smutné dny. Lidé se při zjištění, že nejsou schopni splácet, dostávají do psychických problémů a nejsou výjimky, kdy je řeší nevratným způsobem.

Zkušenosti s těmito problémy má rovněž vsetínská lékařka z oboru psychiatrie Lenka Šebelová.

„Pokud se tito lidé dostanou ke mně, nebo některému jinému odborníkovi, pak je ještě relativně dobře. Stává se ale, že ti, kteří se dostanou do dluhové pasti, nepřijdou a situaci řeší až fatálním způsobem. Tedy tak, že dluhy je přivedou až k sebevraždě," vyjádřila se pro Valašský deník Lenka Šebelová.