Valaši se falešného medu nebojí. Nakupují totiž přímo u regionálních včelařů. „Bratranec má vlastní včely, takže med dostáváme od něj. Pro naši potřebu darované množství stačí a jinde tak kupovat nemusíme," svěřila se Andrea Ptáčková ze Vsetína.

Pro obyčejné zákazníky je rozeznání falešného medu od pravého nemožné. „V současné době nikdo rozdíl od oka nepozná. Oba mají dokonce stejnou chuť," prozradil jednatel Českého svazu včelařů, základní organizace Rožnov pod Radhoštěm Pavel Rýpar.

Jediné spolehlivé řešení je podle něj nechat ho zkontrolovat v laboratoři. „Tam zjistí, jestli produkt neobsahuje nějaké příměsi. A také pylové rozbory odhalí, jestli je něco v nepořádku," vysvětlil Rýpar.

Sám se s pančovaným medem zatím nesetkal. „Včelaři se u nás drží přímé linie. Kvalita medu je záruka, že u nich budou lidé nakupovat. Pokud někdy prodají špatný, zákazníci si najdou jiného odběratele," doplnil Pavel Rýpar.

Jeho slova potvrzuje další valašský chovatel včel Dalibor Polášek. „Právě proto se většinou pančovaný med vyskytuje v obchodech. Lidem doporučuji nakupovat u včelaře, kterého osobně znají," radil Polášek ze Seninky.

Med v obchodech podléhá kontrolám inspektorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). V letošním roce zatím prošli 53 vzorků medu, odhalili přitom 20 nesrovnalostí. „Med je přírodní produkt a nesmí obsahovat žádné přídavné látky. Nejčastěji v něm nacházíme sladidla, sirupy či barviva," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Jedním z dalším nešvarů, na které mohou zákazníci v obchodech narazit, je nesprávné označování místa původu. „Na základě pylových rozborů totiž někdy zjišťujeme, že med obsahuje pyly rostlin, které u nás nerostou. Nemůže tak být označovaný jako český produkt," vysvětlil Kopřiva.

Jestli med pochází z České republiky si mohou lidé vyzkoušet sami. „Český med mívá většinou tužší konzistenci a není tak kapalný. Nemusí to ale platit úplně vždycky," dodal Kopřiva.