Hasiči Zlínského kraje vyjížděli od května hned ke dvěma odchytům zmijí. Zvýšený výskyt těchto plazů letos zatím neregistrují. Častěji teď vyjíždějí kvůli užovkám.
„Zrovna včera ráno jsme odchytávali jednu užovku obojkovou. Byl to náš první návštěvník," řekl s úsměvem zástupce tiskového mluvčího krajských hasičů Roman Žemlička s tím, že takto chyceného hada pak vypouštějí do lesa.
Zdravého člověka by nemělo zmijí uštknutí ohrozit na zdraví. Zvýšené komplikace však mohou mít děti, senioři nebo nemocní lidé se sníženou imunitou. V každém případě však záchranáři radí zavolat okamžitě pomoc. „Je dobré do příjezdu zdravotníků ránu překrýt nějakou sterilní látkou, ale určitě se nepokoušet jed z rány vysát, jak to známe z filmů. To je nesmysl," uvedl tiskový mluvčí záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.
Hlavně zachovat klid a přivolat pomoc
Pokud k uštknutí dojde, měli bychom se vyvarovat rychlých a prudkých pohybů. Co nejdříve zavolat pomoc a v klidu počkat na příjezd zdravotníků nebo se pomalým krokem přiblížit k pomoci. „Může nastat nevolnost doprovázená zvracením, a pokud je uštknutí třeba na ruce, tak může postižený pocítit necitlivost končetiny. Důležité je pohybovat se klidně, aby se jed nedostal příliš rychle do krevního řečiště," doporučil.
Kousnutí zmije způsobí zdravému člověku menší zdravotní komplikace.
Před 14 dny uštkla malou holčičku
Při zvýšené reakci na jed pak zdravotníci zvažují užití vakcíny se sérem proti zmijímu uštknutí. Poslední případ napadení hadem řešila záchranná služba před čtrnácti dny. „Vyjížděli jsme k malé holčičce, kterou uštknul had, pravděpodobně zmije. Vše ale samozřejmě dopadlo dobře a dítě je v pořádku. Často ani nevíme, o jaký druh hada se jedná. Co se týká zmije, tak to není žádné velké ohrožení. Problémem jsou spíše exotičtí hadi, které chovají lidé v teráriích a utečou jim ven," uvedl tiskový mluvčí.
Zmije se mohou vyskytovat ukryté v blízkosti lidského obydlí. Pokud si v zahradě hrají děti, je dobré jejich setkání s plazem předejít.
„Řešením je vysekání části trávníku. Zmije se také často vyskytují v hromadách starého dřeva, které mají lidé nashromážděné v zahradách. Úklid tohoto nepořádku je také řešením," vysvětlil zoolog CHKO Beskydy Miroslav Kubín.
Potenciální místa výskytu těchto jedovatých plazů jsou kromě hromad dřeva i místa s kamením. Pokud návštěvník lesa na procházce přírodou narazí na takové místo, je podle odborníků dobré preventivně způsobit hluk a plaza tím zahnat. K útoku zmije prý dochází, většinou když je překvapená a nemá ještě dost načerpané energie na rychlý úprk. „Může se stát, že při běhu lesem třeba šlápnete na zmiji, která před chvílí vylezla ze skrýše a teprve čerpá energii ze slunce. Ve strachu o život tak sebere zbývající sílu a kousne. Ne vždy však musí vypustit jed," podotkl Miroslav Kubín.
Pravděpodobnější je setkání s užovkou
Zmije se objevuje pouze v nadmořské výšce nad tři sta metrů. Pod touto hranicí nemusí mít lidé strach, že na ně narazí. To spíše potkají užovku. „Užovka není jedovatý had. Je to škrtič. Kousnout samozřejmě může taky a pak člověk musí zase řešit možnou infekci, ale jed při kousnutí nevypouští. Tento plaz se brání vypouštěním zápachu, kterým odhání potenciální nebezpečí," vysvětlil zoolog.
Autor: VERONIKA HRABINOVÁ