Začátek topné sezony znamená také v tomto roce zvýšený počet výjezdů hasičů k požárům rodinných domků a rekreačních objektů. Podle krajského mluvčího hasičů Ivo Mitáčka je první vlna požárů pravidelně právě ve vsetínském okresu.

Na horách se žačíná kvůli chladu topit v kamnech a kotlích dříve než v ostatních, níže položených místech Zlínského kraje. Majitelé chalup a domů ovšem často nebezpečí špatně vymeteného komínu podcení a začnou s topením dříve, než vše zkontroluje kominík. K přímo ukázkovému případu vyjížděli hasiči v minulém týdnu.

„K požáru myslivecké chaty došlo minulou v neděli ve vsetínské Rokytnici. Přestože je tento požár dosud v šetření, i v tomto případě k němu zřejmě došlo kvůli neudržovanému komínu,“ konstatoval mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

S tím, že oheň se z myslivecké chaty začal dokonce šířit i na blízký les. „Chata byla zcela zničena, navíc jsme z ní vytáhli čtyři propanbutanové láhve, které jsme museli ochlazovat, aby nedošlo k jejich explozi,“ doplnil Mitáček.

Zanedbání kontroly komínů se opravdu nevyplácí. To potvrzují také kominíci. Častou příčinou požárů tak podle nich bývá zanášení komínů spalováním domovního odpadu. Ten navíc do kamen a kotlů na tuhá paliva vůbec nepatří.

„V tomto období je to pro nás hrůza. V létě vymést komín téměř nikdo nechce, teď máme lhůty na objednání až jeden měsíc,“ posteskl si Jaroslav Machýček ze Zubří, kominík a předseda Sdružení revizních techniků Zlínského kraje.

Kominíků s registrací je přitom v bývalém okrese Vsetín skutečně málo. „Proškolených na revizní práce jich je jenom pět. Před deseti lety nás bylo třikrát více,“ uvedl předseda revizních techniků Jaroslav Machýček.