Viníkům se však popíjení před jízdou může značně vymstít. Mimo vysokou pokutu a ztrátu řidičského průkazu jim totiž hrozí i to, že budou muset platit veškeré způsobené škody při nehodě, přestože mají povinné ručení. A částky mohou být takové, že se viník nehody stane doživotním dlužníkem.

Například v noci na čtvrtek 9. dubna se při nehodě poranila sedmnáctiletá dívka. Ta seděla ve voze spolu s o rok starším mladíkem z Luhačovicka, který řídil, přestože byl opilý. Mezi Provodovem a Ludkovicemi na Zlínsku ale mladý šofér přecenil své schopnosti.

„Jel příliš rychle a v zatáčce dostal smyk. Neovladatelné auto nejdříve narazilo do betonové zídky a pak se odrazilo a skončilo na boku v příkopu. Řidič nadýchal 1,18 promile a podrobil se lékařské zkoušce a odběru krve. Ihned jsme mu zadrželi řidičský průkaz,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Dodala, že na základě lékařských výsledků se rozhodne i o dalším trestu mladého šoféra. Pokud měl v krvi více než jedno promile, hrozí i mu i roční vězení.

Mimo sankci od policie či soudu, mu navíc hrozí, že bude muset zapltati léčebné výlohy zraněné dívky.

„V případě dopravní nehody, která byla způsobena vlivem alkoholu, pojišťovna sice škody uhradí, ale částku pak může zpětně po viníkovi vymáhat, a to i v plné výši. Záleží na tom, jak pojišťovna celý případ posoudí,“ vysvětlil mluvčí Kooperativy Marek Vích. Dodal, že pojišťovna loni řešila takových případů tisíc v celé republice. „Na Zlínský kraj jich připadá kolem padesáti,“ dodal ještě Vích.

Obrovské škody řeší pojišťovny zejména v případech, kdy dojde k těžkým poraněním účastníků nehody. Částky za léčbu pak mohou několikanásobně převyšovat cenu luxusního auta.

Pojišťovna ČSOB se například na podzim zabývala nehoudou, jejímž výsledkem byla bylo zranění s trvalými následky. Pojistné plnění se tak vyšplhalo do závratné výše.

„Dvojice chlapců jela na motorce. Vyjeli však z cesty a narazili do stromu,“ uvedl Tomáš Hejda. Spolujezdec po nárazu utrpěl vážná zranění, která mají trvalé následky. „Když pak pojišťovna vypočítala výši škody, došla k překvapivým výsledkům. Po započítání bolestného, nákladů na léčbu, ušlého výdělku, přesáhla částka pět a půl milionu korun,“ podotkl Hejda.

Dodal, ž v tomto případě sice nesehrál roli alkohol, ale pokud by tomu tak bylo, žádala by pojišťovna po viníkovi zaplacení celé částky.