Nejčastěji nalézají odhozené injekční stříkačky obyvatelé Valašského Meziříčí

Přivolaní městští strážníci stříkačky předali terénní pracovnici občanského sdružení Agarta. Toto sdružení se zaměřuje na pomoc drogově závislým. Jen za loňský rok jim rozdali takzvaní streetworkeři téměř šest tisíc injekčních stříkaček.

„V poslední době je nálezů podobných tomu čtvrtečnímu více. Přibližně jeden za tři týdny,“ informoval ředitel městské policie Jan Camfrla. Stříkačky se našly už i u dětského koutku, nebo také v centru města u telefonní budky blízko hotelu Panáček.

Daleko méně zkušeností mají s tímto problémem strážníci ve Vsetíně. „Velmi dobře ve městě funguje centrum Klíč, které se stará o výměnu použitých stříkaček, takže se jen velmi zřídka stává, že by je někdo pohodil,“ uvedl například šéf vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.

Ačkoliv připustil, že i na Vsetíně jsou uživatelé drog, problémy s jehlami odhozenými například u dětských hřišť podle něj nejsou. „Větším nebezpečím pro děti jsou spíše psy a kočky, které hřiště znečišťují výkaly,“ poznamenal Martinák.

O odhozených potřebách pro narkomany se mezi lidmi mluví také v Rožnově pod Radhoštěm. „Za poslední půl rok však nepamatuji oficiální ohlášení přímo na městskou policii,“ podotkl její ředitel Daniel Vašut.

Na druhou stranu se strážníkům podařilo objevit jiné důkazy svědčící o užívání drog. „Nalezli jsme například vypěstované rostliny marihuany nebo také jakousi minilaboratoř v kufru spolu s množstvím modafenu,“ prozradil Vašut. Podle jeho slov se dá tento lék použít k výrobě pervitinu.

Odhozené použité jehly přitom představují velké riziko zejména pro děti. Ty si mnohdy nebezpečí ani nejsou vědomy a nalezenou jehlu vezmou do ruky čistě ze zvědavosti. „Při poranění přitom hrozí reálná možnost nákazy zejména žloutenkami typu B a C,“ zdůraznila vedoucí oddělení epidemiologie vsetínské pobočky krajské hygienické stanice Marta Orolinová. Dalším nebezpečím je onemocnění AIDS. „Nakazit by se člověk mohl v případě, že na jehle je ještě čerstvá krev,“ poznamenala Orolinová.

Z odhozených injekčních stříkaček má strach Petra Proksová ze Vsetína, matka čtyřletého Tomáše. „Vždycky, když si jdeme hrát na pískoviště, dobře se dívám jesltli někde nějaká neleží,“ prozradila starostlivá matka. Podle ní je chyba také v tom, že jehly a stříkačky jsou volně dostupné například v lékárnách. „Každý, kdo odhodí jehlu jen tak, na místo, kde se o ni může někdo zranit, by měl být potrestán,“ říká nesmlouvavě Proksová.