Falzifikátor namaloval a například prostřednictvím galerií v Praze, Zlíně či Vsetíně prodal na sto osmdesát děl, vydělal tak téměř milion korun. „Maloval nová díla, která vydával za originály. Prodával je prostřednictvím galerií, aukcí či osobně. Na některé obrazy znalci dokonce zpracovávali posudky, v nichž je označili za pravé," uvedla kriminalistka Lenka Burdigová.

Trh byl náhle plný podezřelých děl

Osmačtyřicetiletý muž z Chomutova obrazy padělal od roku 2010. Policisté informace o něm získali ze dvou zdrojů. Jednak se na ně obrátil muž, který chtěl koupit jeden z obrazů. Ve spolupráci s policií pak zjistil, že jde o falzum. Navíc se od odborné veřejnosti a také dědiců nežijících autorů dozvěděli, že trh byl náhle zaplaven podezřelými díly.

Šlo například o obrazy významných valašských autorů, jako byli Karel Hofman, František Podešva, Alois Schneiderka či Augustin Mervart, ale i dalších malířských mistrů, jako jsou Alois Kalvoda, Jindřich Veselka, Kamil Lhoták, František Gross, František Hudeček, Karel Souček a další.

„Vymyslel si vždy nějakou legendu. Většinou tvrdil, že obraz koupil v Čechách, kde neměl velkou hodnotu. Dovezl jej do regionu, kde o autora je zájem. Obrazy ale i tak prodával za zlomek ceny. Pokud by se nejednalo o padělky, měla by díla hodnotu okolo jedenácti milionů korun," řekla policistka. Kriminalisté pátrali po falešných dílech valašských mistrů mimo jiné také v Galerii Zvonice na Soláni. „Dívali se, která díla tady máme. Hledali obrazy od malířů Schneiderky a Podešvy. U nás ale žádný padělek nenašli. Dopadli jsme dobře," prozradila Alena Vašutová ze Sdružení pro rozvoj Soláně.

Je to sprosťárna, říká dcera Podešvy

Počínání padělatele označila za nehoráznost. „Je to hrozné. Lidé chtějí obraz malíře, kterého měli rádi a dostanou padělek. Ničí to dílo těchto malířů," zlobila se Alena Vašutová. „Je to strašná sprosťárna," reagovala podobně dcera jednoho z padělaných valašských výtvarníků Františka Podešvy Dagmar Šrámková. „Nejde přitom jenom o obrazy mého otce. Ten padělatel zfalšoval sto sedmdesát obrazů. To je katastrofa," dodala Šrámková.

Právě na Soláni, kde je i Galerie Zvonice, řada významných valašských výtvarníků žila a pracovala. Například právě František Podešva či Alois Schneiderka. Druhý jmenovaný v roce 1941 postavil pod vrcholem Soláně sroubený dům, kde měl svůj ateliér. O dvacet let později se do tohoto domu přestěhoval akademický malíř a významný krajinář a portrétista Karel Hofman. To je další z umělců, jehož dílo zadržený padělatel kopíroval.

Dcera Karla Hofmana, výtvarnice Marcela Vajceová- -Hofmanová, ve zmíněném stavení na Soláni provozuje Valašský ateliér U Hofmanů. Případ padělaných obrazů bedlivě sleduje. „Jsem z toho otrávená. S něčím takovým jsem se nikdy nesetkala. Je to otřesné. Jméno mého otce je tím poškozeno," zlobila se Marcela Hofmanová.

Že se podařilo padělatele dopadnout, ji potěšilo. „Jsem strašně ráda, že se to řeší. Nestačí ale jen padělatele najít, je také třeba, aby byly všechny padělky staženy z galerií. Je smutné, že lidé, kteří takové obrazy do galerií pořizují, se nejprve neporadí s někým, kdo tomu rozumí," doplnila Marcela Hofmanová.

Podle kriminalistů měl padělatel malování jako svůj koníček. Při výrobě padělků si však počínal velmi sofistikovaně. Studoval své vzory. Maloval proto stejným stylem jako autoři, které si vybral. Na stará plátna, zakoupená v bazarech, pak maloval nové obrazy. Používal tempery, které přetřel akrylátovým lakem. Obrazy pak na první pohled vypadají, že jsou malované olejem. Na dotvoření dojmu, že jde o staré dílo, používal například prach z vysavače.

Kriminalisté nyní prověřují, jakou roli v případu sehráli znalci, kteří vypracovali posudky a nepoznali, že jde o padělky. Vědí, že s malířem nespolupracovali. „Další okolnosti jejich počínání prověřujeme," řekl policista Marian Ulehla.

Kriminalisté se domnívají, že mezi lidmi může být už mnohem více padělků. Obracejí se proto na všechny, kteří si v období od podzimu roku 2010 do října roku 2013 zakoupili obraz některého z výše jmenovaných umělců a nejsou si jisti jeho pravostí, aby kontaktovali moravskoslezské policisty na telefonních číslech 974 721 452, 974 721 467 či 974 721 478.

„Může se jednat o výtvarná díla opatřená znaleckými posudky, které ověřují pravost díla, případně jeho hodnotu," upozornila Soňa Štětínská z krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.

Související Padělatel své obrazy „zdobil" prachem z vysavače