Jedná se především o kormorány, volavky či černé čápy. Ochránce přírody navíc viní z toho, že do valašské přírody uměle vysazují například vydry bez ohledu na rybí populaci v řekách a potocích. Proti tomu se ale ekologové ohradili. Tvrdí, že žádné živočichy v regionu nevypouštějí.

Podle hospodáře vsetínského rybářského spolku Zdeňka Žáčka přitom není cílem rybářů výše uvedených živočichů se definitivně zbavit. „Někteří z nich tady samozřejmě přirozeně mají být. To je v pořádku. Je ale třeba udržovat nějakou rozumnou míru jejich počtu,“ mínil Žáček.

Kromě v poslední době hojně zmiňovaných kormoránů, rybáře trápí například volavky či černí čápi. „Zaslechl jsem také informaci, že bylo v regionu uměle vysazeno na třicet vyder,“ poznamenal Žáček.

Podle jeho slov je na Vsetínsku největší problém v komunikaci mezi rybáři a ochránci přírody. „Je velkou chybou, že se nedokážeme dohodnout. Každý si, jak se říká, stále hrajeme na svém písku. To je škoda,“ povzdechl si hospodář.

Ekologové se ale podle svých slov setkání s rybáři nebrání. Odmítají ale nařčení, že by do přírody vypouštěli vydry či jiné živočichy. „To je nesmysl. Umělé vysazování živočichů se děje jen za mimořádných okolností a navíc až po schválení ministerstvem životního prostředí,“ bránil se ochránce přírody Milan Orálek. Na Valašsku se podle něj nic takového neděje.

Příliš nakloněn není ani velké regulaci chráněných druhů. „Jde o živočichy, kteří tady byli dříve než my a živí se přirozeným způsobem. Navíc škody způsobené některými z nich si mohou rybáři nechat státem nahradit,“ doplnil Orálek.

Potíže s chráněnými živočichy mají také rybáři na Meziříčsku.

„Velkým problémem jsou jednoznačně zimující kormoráni, celoročně pak například volavky. Jsme totiž blízko hustopečských rybníků, kde se hojně zdržují,“ přiblížil situaci hospodář meziříčské rybářské organizace Zdeněk Blinka.

Vrásky přidělávají rybářům také černí čápi, kteří na Meziříčsku „pytlačí“ v potocích. „Aktuálně řešíme problém také s bobrem, který nám narušil například hráz pod Juřinkou,“ doplnil Blinka.

Podle jeho slov se ale meziříčským rybářům daří s ochránci přírody v otázce chráněných druhů vést diskuzi. „Můžu říci, že s ekology na odborné úrovni spolupracujeme. I sami ochránci přírody již chápou, že není možné jen bezhlavě všechny živočichy chránit, ale někdy je nutná i regulace,“ poznamenal Blinka.

Na Valašskomeziříčsku je nově povolen například regulovaný odstřel kormoránů. „Zvláště v zimě jsou jejich hejna nadměrná,“ připustil ekolog Miroslav Dvorský. Letos při zimním sčítání vodního ptactva napočítal v okolí Valašského Meziříčí přibližně šest set sedmdesát kormoránů velkých, kteří v tak velkém počtu silně narušují ekosystém řeky. „Těžko lze odhadnout, zda pouhý odlov situaci vyřeší,“ dodal.