Upozornění o výskytu potkanů obdrželi také pracovníci společnosti Vodovody a Kanalizace (VaK) Vsetín. „Hlášení o tom, že se tam mají vyskytovat potkani, jsme skutečně dostali,“ potvrdil vedoucí provozu kanalizací společnosti VaK Roman Pilař.

V okolí hřiště prý VaK svou síť nemají, přesto ale po nahlášení místo zkontrolovali. „Vyslali jsme tam naše techniky, kteří měli situaci vyhodnotit. Žádnou stopu po potkanech ale nenašli,“ uvedl Pilař. Pro jistotu technici společnosti na místě rozmístili několik pastí na hlodavce.

O výskytu potkanů nevědí nic ani pracovníci příslušných úřadů. „Že by se v tamní lokalitě potkani vyskytovali, žádnou informaci nemáme,“ konstatoval ředitel Městské policie Nikolaj Martinák.

Jan Štepaník z Odboru životního prostředí ve Vsetíně také tvrdí, že o potkanech žádné hlášení nedostali. „Jediné co vím, že se nedávno někde na Rybníkách prováděla ohledně potkanů kontrola. Prý se ale nic nenašlo,“ řekl Štepaník.

I podle Krajského hygienického ústavu nikdo na potkany neupozorňoval. „V letošním roce jsme neprošetřovali žádnou zprávu týkající se výskytu hlodavců ve městě Vsetíně. Rovněž nám nikdo nedal podnět o výskytu hlodavců u dětského hřiště,“ uvedla Renata Skaličková z Krajské hygienické stanice.

Nejčastějšími návštěvníky hřiště jsou maminky s malými dětmi. „Se synem jsme tu často. O tom, že tu mají být potkani, slyším prvně,“ zděsila se například maminka Petra Vávrová.

Lidé si nedělají iluze

Nicméně obyvatelé Rybníků si nedělají o výskytu hlodavců žádné iluze. „Každý den tudy chodím na procházku a potkanů jsem si nikdy nevšimla. Ale myslím si, že to možné je. Pokud mají u odpadkových košů jídlo, tak se tam třeba na chvíli dostali,“ spekulovala místní obyvatelka Jitka Šťastná.

Na hřiště si chodí hrávat i děti z tamní mateřské školy. „Naše učitelky tam s dětmi někdy chodí, ale kromě bezdomovců mi nikdy žádná z nich nehlásila, že by s dětmi viděla potkany,“ zamyslela se ředitelka mateřské školy Benátky na Rybníkách Alena Mitášová . Právě na takové věci si pracovnice mateřské školy prý davají obzvlášť pozor. „Jeden rok se nám tu na podzim nastěhovaly myši. Museli jsme pak nechat zavolat deratizátory,“ dodala Mitášová.

Chystá se plošná deratizace

Ve Vsetíně se každoročně koná celoplošná deratizace kanalizací Vsetína. Jedná se o preventivní akci, kterou VaK provádějí dvakrát do roka. Má za úkol podchytit případný výskyt hlodavců a zamezit jejich dalšímu šíření.