„Před pěti lety jsme při největším záchranném transferu v naší historii vylovili z Bystřičky téměř sto čtyřicet tisíc škeblí, které jsme rozmístili do okolních vodních ploch,“ řekl ekolog Milan Orálek.

Po revitalizaci přehrady jich ochránci přírody vrátili do původního domova pětinu. „Protože jsme je ale vypouštěli z břehu, potřebovali jsme zjistit, jak se zabydlely, zda rostou a jestli se už rozptýlily po celé ploše,“ vysvětlil Orálek.

Protože by mapování nebylo možné z břehu, oslovili ochránci přírody speciální policejní potápěče.

Čtyři muži v neoprenových oblecích byli ve vodě několik hodin. „Dno prohledávali v rámci cvičení,“ upozornil velitel jednotky potápěčů Dalibor Marcaník.

Připomněl, že spolupráce s ekology se datuje od povodní v roce 1997. „Právě na Bystřičce jsme společně s policisty a příslušníky technických praporů německé armády tahali ze dna přehrady stromy, které sem spadly při sesuvech,“ vylíčil Marcaník.

Ekologové byli s výsledky mapování spokojeni. „Škeble se rozptýlily po celé přehradě. To je dobré. Zdá se, že se jim daří,“ řekl ochránce přírody Luděk Martínek s tím, že pár mlžů poputuje na vyšetření k veterináři. „Nepředpokládáme ale, že by jim něco mohlo být,“ usmál se Martínek.

Jak moc se škeble za dva roky rozmnožily, ekologové zatím nezjistili. „Jsou ještě příliš malé, v bahně nejsou vidět,“ vysvětlil Martínek.