Ľubica Srbová si s žáky 1. až 5. tříd nejdříve povídala, pak s nimi nacvičila správné umývání rukou a nakonec si na všechny posvítila „kouzelnou“ lampou.

Epidemiologická sestra Ľubica Srbová ze Vsetínské nemocnice dětem ve třídách připomněla, že v důsledku špatné hygieny rukou se přenáší žloutenka, průjmové onemocnění, ale i chřipka. „Rukama děláme všechno. Při umývání musíme mechanicky odstranit všechny nečistoty. Při tom se nejčastěji zapomíná na palce a konečky prstů. Taky je lepší nenosit dlouhé nehty,“ doporučila.

Žáky základních škol objíždí s touto preventivní akcí už devět let. „Děti, učitelé i vedení škol ji vnímají pozitivně. Myslím, že přináší ovoce, chce to ale neustále připomínat. A nejenom dětem,“ upozornila zdravotnice.

Ředitelka pozděchovské školy Ludmila Skanderová netajila nadšení z této osvěty. „Dostáváme spoustu nabídek na školení a další akce. Tuhle jsem si vyhledala sama a chtěla ji vyzkoušet s tím, že děti to bude stoprocentně zajímat. Je to pro ně jednoznačné plus. Jaký to bude mít dopad, uvidíme,“ prohlásila.

Vsetínská nemocnice pořádá pravidelně ve spolupráci se základními školami v regionu tuto akci u příležitosti Světového dne hygieny rukou. Ten připadá každoročně na 5. května.