Případem se zabývají kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Vsetíně. Mimo jiné stále čekají na dokončení znaleckého posudku. První lhůta pro jeho dokončení uplynula už 20. prosince loňského roku. Znalec však požádal o její prodloužení.

Prodloužení lhůty  

„Avizovali jsme, že znalec má právo požádat o prodloužení lhůty k vyhotovení posudku z objektivních důvodů. Tak se stalo a z toho vyplývá, že znalecké zkoumání dále probíhá,“ komentovala v prosinci Javorková.

Jak doplnila v tomto týdnu, nový termín, do kterého má znalec své závěry přeložit, kriminalisté upřesňovat nebudou.

Okresní státní zastupitelství ve Vsetíně, které vyšetřování zářijové otravy řeky Bečvy dozoruje, se k termínu dokončení znaleckého posudku nevyjádřilo.

Státní zástupce Jiří Sachr už dříve uvedl, že jakkoliv je pochopitelný zájem zejména médií o tuto věc, v průběhu přípravného řízení nelze poskytovat podrobné či průběžné informace o jeho průběhu a opatřených důkazech.

„V okamžiku, kdy to bude podle zákona možné, bude veřejnost o výsledku trestního řízení ze strany orgánů činných v trestním řízení informována,“ ujistil Sachr.

Závažná ekologická havárie postihla řeku Bečvu v neděli 20. září. Neznámý pachatel zamořil řeku kyanidy, jež pozabíjely na čtyřicet tun ryb v úseku od Valašského Meziříčí až po Přerov.

Úniky chemikálií znovu a znovu

V říjnu, listopadu i prosinci pak řeku Bečvu ve valašskomeziříčské části Juřinka znovu zamořily chemické látky. Rozbory prokázaly nejprve zvýšený výskyt niklu, podruhé dusitanového dusíku a naposledy fosforu.

V případě tří „menších“ havárií unikly chemikálie do toku z výpusti kanalizace vedoucí do Valašského Meziříčí z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. O stejné výpusti se mluví také v souvislosti se zářijovou otravou kyanidem, byť proti této verzi svědčí některá svědecká tvrzení. Podněty vyšetřuje policie.

Česká inspekce životního prostředí v souvislosti s úniky do Bečvy prověřuje řadu firem včetně valaškomeziříčské chemičky Deza či rožnovské firmy Energoaqua, která má na starosti odpadní vody vypouštěné z areálu Tesly.

Rybáři přijali vlastní opatření

Vlastní opatření přijali kvůli opakovaným znečištěním a úhynům ryb také rybáři. V prosinci začal na Bečvě až po soutok s Moravou platit zákaz rybolovu, od ledna pak stejný úsek přešel do režimu zvaného Chyť a pusť.

„To znamená, že lidé, pokud tedy sami rybu nezcizí, nemají dovoleno si tuto rybu odnést od vody,“ vysvětlil Rostislav Trybuček, jednatel Českého svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko.