Jejich rozhodnutí přivítali i lidé na Valašsku. Jedni se těší na volný den, především věřící pak na to, že budou moci jeden z největších křesťanských svátků patřičně prožít. „Je to dobré rozhodnutí. Zařadíme se tím mezi některé okolní země, které už Velký pátek jako svátek slaví. Ulehčí to lidem, kteří chtějí mít volno pro prožití obřadu Velkého pátku," ocenil duchovní správce farnosti ve Francově Lhotě Stanislav Zatloukal.

Nad odkazem Velkého pátku se zamyslí i nevěřící

Proměna Velkého pátku na svátek může podle něj také dopomoci zvýšit povědomí o tom, co tento den pro křesťany znamená. Volný den skýtá například možnost připravit pašijové hry jako názornou ukázku. „Ale už jen skutečnost, že bude Velký pátek uvedený v kalendáři jako svátek tučně či například červenou barvou, pomůže. Lidé budou mít důvod zajímat se proč," řekl farář.

O něco skeptičtější je Petra Dvořáková ze Vsetína. „Je pěkné, že nám schválili den bez práce. Jako volný den to vítám. Ale myslím, že to bude právě jen den volna a nikdo nebude chápat proč," nechala se slyšet. „Budu doufat, že aspoň při prvním Velkém pátku, který už bude svátkem, lidé volný čas využijí i k tomu, aby zjistili, proč je to tak významný den," dodala Petra Dvořáková. Pragmaticky k možnému novému svátku přistupuje také Lenka Vráblíková ze Seninky. „Nejsem věřící, ale s Velkým pátkem jako státním svátkem souhlasím. Za další den volna budu ráda," řekla žena.

Velký pátek je svátkem v řadě zemí

Návrh zařadit Velký pátek mezi státní svátky podali lidovci. Sněmovna jej schválila už v prvním kole projednávání. Souhlas by měl dát také Senát, senátoři sami v minulosti podobný návrh předkládali.

Velký pátek připomíná biblické ukřižování Ježíše Krista. Je svátkem v řadě evropských států, například v Německu, Rakousku, na Slovensku či ve skandinávských zemích. Předkladatelé návrhu připomenuli, že Velikonoce podobně jako Vánoce pokládají za významné svátky vzhledem ke kulturní tradici a zvykům i lidé nevěřící. „V základních a středních školách jsou v tento den prázdniny a novela by rodinám umožnila strávit čas společně," uvedl předseda lidoveckých poslanců Jiří Mihola. Připomenul, že Velký pátek byl státním svátkem i v někdejším Československu. Zrušen byl až za komunistického režimu v roce 1951.